Szwajcaria Saksońska

Szwajcaria Saksońska
Share Button

Szwajcaria Saksońska (Sächsische Schweiz) znajdujących się po obu brzegach rzeki Łaba, w południowo-wschodniej części Niemiec, zaledwie 30 kilometrów od Drezna (Saksonia), pomiędzy pasmem górskim Rudawy i Górami Łużyckimi. Rozpościera się między czeskim miastem przygranicznym Děčín i saksońskim miastem Pirna, często nazywanym bramą do Szwajcarii Saksońskiej.

Wizja artystyczna malarza.Jak mógł wyglądać obszar Bastei w latach świetności. Obraz znajduje się w restauracji Bastei Hotel przy skalnym moście.

Park Narodowy Szwajcarii Saksońskiej jest jedynym parkiem narodowym Saksonii oraz jedynym skalnym parkiem narodowym w Niemczech. Krajobraz oferuje fantastyczne widoki, charakteryzuje się dziwacznymi formacjami i wieżami skalnymi, dolinami, jaskiniami i głębokimi stromymi wąwozami, które powstały w wyniku aktywności wulkanicznej. Dziś krajobraz jest w większości pokryty lasem.
Rajski krajobraz oferuje dla miłośnikom wędrówek i przyrody ponad 1200 kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności, kompleksy skalne – Lilienstein, Papststein, Pfaffenstein, Zirkelstein, „maniacy” historii znajdą tu również coś dla siebie m.in. twierdza Königstein, zamek Hohnstein, zamek Stolpen i wiele innych ciekawych obiektów.
Do najbardziej znanych przyrodniczych atrakcji w Szwajcarii Saksońskiej należy obszar Bastei, to niezwykła grupa skalna z ponad 200-metrowymi pionowymi ścianami, które wyrastają znad brzegu Łaby. Poprzez formację skalną rozciąga się kamienny most o długości 76,5 m. Most Bastei został zbudowany w 1851 roku. Siedem kamiennych łuków wznosi się prawie 50 m nad wąwozem. Z mostu Bastei można podziwiać fantastyczne widoki na dolinę Łaby, miasto Pirnę i Bad Schandau, górę Lilienstein oraz wzgórza Czeskiej Szwajcarii, by wymienić tylko kilka. Idąc dalej dojdziemy do ruin skalnego zamku – Neurathen, został wybudowany przez czeskich rycerzy i służył jako punkt ochronny na szlakach handlowych w dolinie (opuszczony pod koniec XIV wieku). W prawdzie z zamku mało co zostało, ale w owym czasie był to największy średniowieczny zamek skalny w regionie. Dodatkową atrakcją są mostki i platformy zawieszone na skałach wśród tych niesamowitych form skalnych, które są w taki sposób usytuowane, że przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet fortecę Königstein. Te fantastyczne widoki co roku przyciągają setki tysięcy turystów z całej Europy. Najlepsza pora kiedy nie ma tłumów i można zrobić fajną fotkę, to godziny poranne (przed 9:00).
Warto dodać, iż wejście na most Bastei i zwiedzanie formacji skalnej Bastei w Szwajcarii Saksońskiej jest bezpłatne. Nie ma czasu otwarcia, lub zamknięcia. Teren nie jest ogrodzony, można odwiedzić to miejsce o każdej porze roku. Natomiast za wejście do Felsenburg Neurathen (ruiny skalnego zamku zaraz za mostem), w obrębie kompleksu, pobierana jest niewielka opłata (ok. 2 euro), no chyba, że zdążycie przed otwarciem bramek przed 9:00 rano, lub po 17:00 wtedy będzie darmocha.

Strona internetowa Parku – www.saechsische-schweiz.de, ciekawe opisy – www.wander-pfade.de/wandern-saechsische-schweiz

 

 

Czy wiesz że… Przez Park Saksońskiej Szwajcarii przebiega 112 kilometrowy szlak turystyczny nazywany „Drogą Malarzy”(Malerweg – etapy)? Prowadzi on przez miejsca związane z XIX wiecznymi niemieckimi romantykami, łączy naturę, wędrówkę i sztukę w zupełnie wyjątkowy sposób. W tych miejscach malarze, muzycy i literaci szukali inspiracji do swoich dzieł. Praktycznie wszystko, co czyni region sławnym, można znaleźć bezpośrednio lub w pobliżu trasy. Jeśli ujrzycie charakterystyczne oszlakowanie z literką „M” na białym tle to znaczy, że jesteście na jego szlaku.

 


 

 


 

Czy wiesz że… Dla turystyki Saska Szwajcaria została „odkryta” na początku XIX wieku? Natomiast autorem nazwy był szwajcarski malarz Adrian Zingg, który tak nazwał w 1800 roku ten rejon Saksonii. Nazwa zyskała popularność dzięki publikacjom Wilhelma Leberechta Götzingera, który uważany jest za twórcę Szwajcarii Saksońskiej.

 

 


 

Zobacz również
Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) leży w najbardziej na północ wysuniętej części Czech, w pobliżu granicy Czytaj więcej

Niezwykłe Tiské Stěny

Tiské Stěny to pomnik przyrody a zarazem zespół formacji skalnych. Znajduje się w Czechach, w Czytaj więcej

Czeski Raj

Idealne miejsce na rodzinny urlop Czeski Raj położony jest w północnej części Republiki Czeskiej, jest Czytaj więcej

Niemcy-Drezno

Perła Baroku na Łabą Elektor Fryderyk August (Mocny) na drezdeńskim naściennym Czytaj więcej

Czechy – Opawa

Opawa, miasto nazywane Białą Perłą Śląska, oferuje zabytki od gotyku po skarby architektury pierwszej połowy Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.