Czechy – Děčín

Czechy – Děčín
Share Button

Děčín to najniżej położone miasto w Republice Czeskiej (135 m.n.p.m.). Leży u zbiegu Łaby, Ploučnice (prawy dopływ) i Jílovský potok (lewy dopływ). Składa się z dwóch niegdyś odrębnych miast, Děčína na prawym brzegu Łaby, (dawniej po niemiecku nazywany – Tetschen) wraz ze Starym Miastem oraz lewobrzeżnym miastem Podmokly (po niemiecku – Bodenbach), miasta połączyły się w 1942 roku w jedno z nazwą niemiecką Tetschen-Bodenbach, a od 1947 roku miasto ma krótką czeską nazwę – Děčín. Dzięki swojemu położeniu jest często nazywany Bramą Północnych Czech. Leży na skraju bardzo atrakcyjnego turystycznie regionu Czech i Szwajcarii Saksońskiej. Duża część miasta leży w obszarze chronionego krajobrazu tzw. Czeskiej Szwajcarii. Warto w tym miejscu dodać, iż Czeska Szwajcaria to niezwykły obszar z kanionami, jaskiniami, lasami pełnymi piaskowcowych skał o fantastycznych kształtach. Nazwę w XIX wieku nadali przybywający tu poeci, artyści, malarze. Dziś Děčín to idealna bazą wypadową na wycieczki w te piękne okolice, ściągają tu liczni turyści z różnych krajów, szczególnie z Niemiec.

Herb hrabiów von Thun und Hohenstein

Děčín ma długą historię sięgającą wczesnej epoki kamienia, z zabytków do zwiedzania to przeważnie kościoły, niestety w większości zamknięte, udostępnione tylko podczas mszy, a przyznać trzeba, że Czesi w dzisiejszych czasach są jednym z najbardziej ateistycznych narodów Europy. Oprócz budynków sakralnych na placu Masaryka w Děčínie zobaczymy kilka zabytkowych budynków, domy mieszczańskie oraz barokową fontannę. Warto również zobaczyć stary zabytkowy kamienny most na rzece Ploučnice, ma 84 m długości, 4,8 m szerokości, jest zamknięty dla ruchu kołowego. Zdobią go rzeźby męczenników św. Jana Nepomucena, św. Wita i św. Wacława. Ta renesansowa budowla pochodzi z 1574 roku.
Niewątpliwie najstarszy i najważniejszy zabytek miasta, a zarazem najważniejszy zabytek północnych Czech zostawiłem na koniec, jest nim zamek Děčín. Zamek położony jest na skalnym wzniesieniu nad ujściem Łaby i Ploučnicy. Jako drewnianą fortyfikację, w X wieku zbudowali go Przemyślidzi. Służył w tym czasie jako centrum administracyjne i obronne. Pierwotna drewniana warowna osada została przebudowana w XIII wieku na na gotycki kamienny zamek królewski, który około 1305 roku przeszedł w niewyjaśnionych okolicznościach w ręce potężnego rodu Vartenberków. Średniowieczny zamek został podzielony na dwie części – górny (z tyłu) i dolny (z przodu), funkcjonowały one mniej lub bardziej oddzielnie. Układ ten zachował się do końca XVIII wieku. Dzięki licznym późniejszym rekonstrukcjom, zaledwie kilka niewielkich fragmentów przetrwało średniowieczną formę zamku.
Kolejni właściciele – ród z Bünau przebudował w XVI wieku zamek w renesansowy pałac. Po wojnie trzydziestoletniej Rudolf z Bünau odmówił przejścia na wiarę katolicką, wyjechał do Saksonii, a sam zamek sprzedał w 1628 roku austriacko-czeskiej rodzina szlacheckiej Thun-Hohenstein. Nowi właściciele przebudowali go w stylu barokowym otaczając pięknym ogrodem, a w XVIII wieku dokonano kolejnej przebudowy na styl barokowo-klasycystyczny. Ten wygląd zachował się do dziś.
Zamek w czasach, kiedy był pod władaniem rodziny Thun-Hohenstein (1628-1932) stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego. Na zamku gościli liczni władcy europejscy i artyści, tacy jak: Fryderyk Chopin, który skomponował tu swój Walc Děčínski, czy choćby następcą tronu austriacko-węgierskiego Franciszek Ferdynand. Dodajmy, że Po zamachu w Sarajewie i śmierci, na zamku Děčínskim wychowywały się jego dzieci pod okiem swojej ciotki.
Thun-Hohenstein władali majątkiem aż do 1932 roku, kiedy to zmuszeni byli sprzedać go z powodów finansowych Czechosłowacji. Państwo zamieniło zamek na koszary, najpierw stacjonowało tu wojsko czechosłowackie, następnie niemieckie i na końcu, aż do 1991 roku sowieckie. Można sobie wyobrazić jak zamek wyglądał po ich opuszczeniu. Obecnie zamek jest własnością miasta Děčína i dzięki przeprowadzonej rozległej przebudowie, można podziwiać pierwotne piękno zamku. Można zobaczyć dziedziniec, barokową stajnię, piwnice zamkowe oraz Ogród Różany. Zamek jest otwarte dla publiczności przez cały rok.
Niestety, nie miałem możliwości zwiedzać zamku w środku, po prostu nie było czasu. Zresztą zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem w języku czeskim, a do tego jest kategoryczny i całkowity zakaz fotografowania wnętrz. Za to można fotografować i oglądać wszystko co na zewnątrz, a przyznać trzeba że jest tego trochę m.in. Droga dojazdowa do zamku, która otoczona jest z obu stron wysokim murem. Przed wejściem na dziedziniec mamy Ogród Różany, znajduje się na skalistym tarasie za północną ścianą „Długiej Drogi”. Ogród jest jednym z najbardziej cenionych zabytków artystycznych, w którym od wiosny do jesieni kwitną setki kolorowych róż. Sala Terrena z obrazami z 1678 roku stoi na szczycie Różanego Ogrodu. Obrazy przedstawia mitologiczną historię. Kolejne ciekawe miejsce to dziedzińce z pierwszego roztacza się piękna panorama na Děčín, pawilon herbaciany oraz prowadzi kamienny most do stajni książęcych, spichlerz zamkowy w ogrodzie pod zamkiem.
Godziny otwarcia, terminy zwiedzania, cennik tras (jest ich kilka) i dalsze bardziej szczegółowe informacje można znaleźć www.zamekdecin.cz.

Czy wiesz że… Děčín jest nazywany miastem mostów? Jest ich dziewięć, z których każdy ma unikalny design i historię. Najpiękniejszy z nich jest Kamienny most nad Ploučnicą na Starym Mieście – zbudowany w 1574 roku, jest ważnym zabytkiem z czasów renesansu. Ozdobiony rzeźbą czeskich świętych patronów św. Václava, św. Vitus i św. Nepomucena.

 

 


Zamek Děčín na starej fotografii

 

 

Czy wiesz że… W pierwszej połowie XVIII wieku Jan Josef Thun założył bibliotekę zamkową, zaliczana była do największych i najważniejszych prywatnych bibliotek w królestwie. Zawierała wiele rękopisów i ponad 70 000 tomów książek, które nie tylko służył na potrzeby właścicieli, ale także do społeczeństwa.

 

 

Czy wiesz że… Pierwsza udokumentowana wzmianka o ufortyfikowanej osadzie, gdzie teraz znajduje się zamek Děčín pochodzi z 1128 roku?

 


Zamek w Děčínie

 

Czechy - zamek w Děčínie
Czechy - zamek w Děčínie
Brama główna
« 1 z 31 »

 


Plan zamku

 

Plan zamku i okolicznego terenu

   

 1. Most Łańcuchowy
 2. Tunel
 3. Zamek
 4. Cis Czerwony
 5. Pomnik M. Tyrša
 6. Buk Leśny
 7. Wejście na dziedziniec
 8. Most do stajni
 9. Brama górna
 10. Sala Terrena – zwana też  ogrodową, to otwarta architektura charakterystyczna dla barokowego pałacu i ogrodów zamkowych. Sala służyła do relaksu, przekąsek, koncertów itp. Jest reprezentacyjnie udekorowana.
 11. Miejsce urodzenia Miroslava Tyrša – profesor na Uniwersytecie Karola oraz na ČVUT w Pradze, z pochodzenia Niemiec, był czeskim krytykiem i historykiem sztuki oraz założycielem ogólnoświatowego ruchu gimnastycznego
 12. Pawilon herbaciany (chiński)
 13. Różany ogród
 14. Dom ogrodnika
 15. Posąg Najświętszej Marii Panny Niepokalanej
 16. Spichlerz zamku
 17. „Długa „Droga” dojazdowa do zamku
 18. Rzymskokatolicki Kościół Świętego Krzyża
 19. Brama do Długiej Drogi – pod kościołem Wniebowstąpienia Świętego Krzyża
 20. Szpital Dwunastu Apostołów
 21. Dolna brama

 


Zobacz inne miejsca w Czechach

 

 


Děčín

 

 

Czy wiesz że… Děčín jest najniżej położonym miastem w Republice Czeskiej ? Znajduje się 135 m.n.p.m.

 

 


 

Zobacz również
Ruiny Zamku Pieniny

  Ruiny Zamku Pienińskiego położone są nieopodal miejscowości Krościenko nad Dunajcem, wysoko w Pieninach, w Czytaj więcej

Albania-Kruja

Kruja to albańskie miasto położone malowniczo na grzbiecie góry o tej samej nazwie, około 30 Czytaj więcej

Macedonia-Ochryda

Ochryda miasto muzeum pod ochroną UNESCO, perła Macedonii Flaga Macedonii Północnej Czytaj więcej

Albania – Berat

Miasto tysiąca okien Miasto Berat znajduje się w południowo-środkowej Albanii, 100 km od stolicy Albianii Czytaj więcej

Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) leży w najbardziej na północ wysuniętej części Czech, w pobliżu granicy Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.