Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria
Share Button

Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) leży w najbardziej na północ wysuniętej części Czech, w pobliżu granicy z Niemcami. Park Narodowy utworzony został w 2000 roku. Główną rzeką w regionie jest Łaba. Przepływa ona przez miasto Děčín, w kierunku miejscowości Hřensko. Najważniejsze miejscowości Czeskiej Szwajcarii to: Jetrichovice, Hrensko, Krasna Lipa. Region słynie z fantastycznie ukształtowanych formacji skalnych i tajemniczych „miast” z kamienia. Największą atrakcją regionu jest Pravcicka brana (największy w Europie naturalny most z piaskowca – symbol Czeskiej Szwajcarii), znajdująca się w pobliżu trasy Hrensko – Jetrichovice. W regionie oprócz szlaków turystycznych znajdują się również liczne trasy rowerowe, kolejka turystyczna po najbardziej atrakcyjnym terenie parku.

Orientacyjny plan Hrenska i okolic.

Czeska Szwajcaria to nie tylko słynne miasta skalne, lecz także wąwozy i rzeki. Można wyruszyć na wycieczkę łodzią po rzece Kamenicy, z ciekawym komentarzem przewoźnika. Rejs wąwozem Edmundova Soutěska o długości 960 metrów trwa około 20 minut. Z kolei rzeką płynącą kolejnym wąwozem Divoká Soutěska, mierzącym 450 metrów łódka pokonuje w około 15 minut. Niezwykłym przeżyciem jest także sama droga do wąwozów, wiodąca wzdłuż rzeki, między skałami i tunelami skalnymi przez zbudowane mosty i kładki.
Warto również trochę więcej napisać o symbolu Czeskiej Szwajcarii wyżej wymienionej Bramie Pravcickiej. Jest niewątpliwie wyjątkowym zabytkiem przyrody, uważana za największą naturalną bramę skalną na naszym kontynencie i najpiękniejszą formację skalną w Czeskiej Szwajcarii. Jej wymiary są imponujące – rozpiętość łuku u podstawy wynosi 26,5m, wysokość otworu 16 m, szerokość 7-8m, minimalna grubość -3 m, szczytowa płyta bramy leży na wysokości 21 m od jej podstawy. Ale gdy patrzy się na bramę z bliska, wydaje się być jeszcze większa. Przy wejściu do kompleksu zaraz za kasą mają swój początek ścieżki na okoliczne skały, prowadzą one na poszczególne tarasy widokowe. Z wszystkich tarasów roztacza się przepiękny widok na wzniesienia Szwajcarii Czeskiej i Saksońskiej no i oczywiście na samą Bramę Pravčicką.
Do kompleksu Bramy Pravčickiej należy też letni pałacyk „Sokole Gniazdo” (Sokoli hnizdo). Został zbudowany w 1881 roku. Początkowo pałacyk był wykorzystywane jako nocleg dla ważnych gości. Dzisiaj na pierwszym piętrze znajduje się galeria obrazów, a na parterze stylowa restauracja ozdobiona oryginalnymi malowidłami. Obok wejścia do restauracji znajduje się Centrum informacji turystycznej. W centrum można otrzymać potwierdzenie do książeczki turystycznej, zakupić odznaki turystyczne, mapy, widokówki i wiele pamiątek.

Jak dotrzeć pieszo
z Hřenska idziemy czerwonym szlakiem (prowadzi po szosie), po 1,5 km na rozdrożu skręcimy w lewo na leśną kamienną drogę (będzie znak „Tři Prameny”), ta droga po 2,5 km zaprowadzi nas na samo miejsce. Drugi sposób z parkingu Mezní Louka czerwonym szlakiem tzw. Ścieżką Gabrieli, która na odcinku 6,5 km biegnie przez las – ścieżka zaprowadzi nas wprost do Bramy Pravčickiej. Po dotarciu pod Pravcicką Bramę nie trzeba kupować biletów (75 koron dorośli), jeśli jednak się zdecydujemy, a naprawdę warto to mamy dostęp do punktów widokowych i galerii obrazów w pałacyku.

Oficjalna strona Czeskiej Szwajcarii – www.ceskesvycarsko.cz, Brama Pravcicka – www.pbrana.cz, Spływ Łodziami – www.hrensko.cz

 

 

Czy wiesz że… Nazwa parku „Czeska Szwajcaria” pochodzi od nazwy niemieckiej (saksońskiej) części Łabskich Piaskowców, którą nadali w XVIII wieku szwajcarscy malarze epoki romantyzmu?. Niepowtarzalne piękno okolicy nad Łabą tak urzekły Szwajcarów, że mianowali ten region swoją Szwajcarią na obczyźnie. Natomiast pierwsze wzmianki o Szwajcarii Saksońskiej pojawiły się już w 1785 roku.

 


 

Czeska Szwajcaria
Czeska Szwajcaria
Budynek "Sokole Gniazdo"
« 1 z 30 »

 


Zwiedzanie – jednodniowa wycieczka

 

Punkt wyjścia – Hřensko
Czas – około 5 do 6 godzin (min. 15 km pieszo + 1,5 km rejs łódką)
Stopień trudności – łatwa trasa, biegnąca dobrymi, i oznaczonymi ścieżkami turystycznymi; oprócz początkowego wejścia na Bramę Pravčicką trasa biegnie płasko, przeważnie po pofałdowanym terenie, po równinie lub z górki.
Zwiedzanie – Brama Pravčická – formacje skalne nad „Ścieżką Gabrieli” – przejście i płynięcie łodziami przez wąwóz.

  • (ZOBACZ MAPKĘ) przejście ze skrzyżowania Tři Prameny do  Bramy Pravčickiej i dalej na parking w Mezní Louka
  • (ZOBACZ MAPKĘ) z parkingu w Mezní Louka wąwozami niebieskim szlakiem, następnie spływ łodziami i przejście do Hřenska

 

Szczegóły
Wycieczkę do bajkowej krainy Czeskiej Szwajcarii rozpoczynamy z Hřenska idziemy czerwonym szlakiem, początkowo szosą aż do turystycznego skrzyżowania o nazwie „Tři Prameny”. Stąd rozpoczyna się wyjście na Bramę Pravčicką. Dalej idziemy leśnym duktem w lewo i podchodzimy pod strome skalne ściany. Serpentynami dojdziemy do podnóża formacji skalnej o nazwie „Malý Pravčický kužel”. Końcowy fragment szlaku prowadzi po wiszącym mostku, a następnie przez sztucznie wydrążony tunel.
Po obejrzeniu okolicznych skał Bramy Pravčickiej schodzimy do skrzyżowania, wracamy na główną oznaczoną drogę i idziemy dalej wzdłuż pięknie ukształtowanego terenu. Ten zbudowany w 1892 roku fragment trasy nosi nazwę „Ścieżka Gabrieli”. Droga wije się prawie płasko, obchodzi boczne dolinki i stale przylega do formacji skalnych, od czasu do czasu pojawiają się piękne widoki. Wreszcie przechodzimy na szerszą leśną drogę i schodzimy na parking w Mezní Louka.
Stąd kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem – przyjemną leśną dróżką przez 1,5 km do rozdroża turystycznego „Nad wąwozami”(Nad soutěskami). W tym miejscu skręcimy w prawo (bez znaków) i pięknym skalistym jarem schodzimy w dół aż do północnej doliny rzeki Kamenice. Dostępne dla zwiedzających są trzy wąwozy. Dwa odcinki można tylko przepłynąć łódką.
Sztucznie przygotowana droga wzdłuż rzeki, nad którą wznoszą się olbrzymie ściany(momentami nawet 150 metrów wysokości) i wieże z piaskowca, zaprowadzi nas do górnej przystani łódek w Divoká soutěska, która została zbudowana tuż przy ujściu malowniczego potoku. Następnego fragmentu wąwozu nie da przejść się suchą nogą. Jedynym sposobem przedostania się na drugi brzeg jak już wcześniej wspomniałem jest przeprawa łódką. Po około 600 m przejażdżki łódką przez Divoka soutěska kontynuujemy wędrówkę wokół Mezní můstek (Graniczny mostek) poprzez kilka sztucznie wydrążonych tuneli i skalistych galerii do gościńca i górnej przystani łodzi w Tichá soutěska. Stąd następnie płyniemy ponad 1 kilometr Przełomem Edmunda m.in. pod sztucznym wodospadem. Od kończącej naszą kolejną przeprawę przystani do Hřenska pozostaje około 1,5 km spokojnego spaceru.

Trasa proponowana przez oficjalny serwis Brama Pravčicka i przyznać trzeba, że najlepsza na zwiedzenie tej części Czeskiej Szwajcarii i najważniejszych jej miejsc.

 

 

Czy wie że… Pierwszy przewodnik po Czeskiej Szwajcarii został wydany w 1826 roku przez rodzinę Thun und Hohenstein ówczesnych właścicieli tych ziem? W 1879 roku w Hřensku powstał oddział Towarzystwa Górskiego Szwajcarii Czeskiej, której członkowie zaczęli budować szlaki, mostki, drogowskazy, wyznaczali szlaki turystyczne i organizowali wycieczki. Pierwsze próby objęcia ochroną regionu datuje się na 1928 rok. Jednak Park Narodowy Czeska Szwajcaria powstał dopiero 1 stycznia 2000 roku, jako czwarty park narodowy Czech.

 


Galeria obrazów w pałacyku „Sokole Gniazdo”

 

 

 

Czy wiesz że… Sławny duński bajkopisarz Hans Christian Andersen właśnie tutaj napisał część swojej „Królewny Śnieżki“? Brama Pravčicka oczarowała także filmowców z Hollywood, którzy nakręcili tu kilka ujęć do filmu „Opowieści z Narnii”.

 


 

Zobacz również
Czechy – Děčín

Děčín to najniżej położone miasto w Republice Czeskiej (135 m.n.p.m.). Leży u zbiegu Łaby, Ploučnice Czytaj więcej

Czechy – Štramberk

  Štramberk to niewielkie miasto położone w kraju morawsko-śląskim, w Czechach, około 40 km na Czytaj więcej

Niezwykłe Tiské Stěny

Tiské Stěny to pomnik przyrody a zarazem zespół formacji skalnych. Znajduje się w Czechach, w Czytaj więcej

Zamek Vranov Panteon

Stara fotografia przedstawiająca Salę Trzech Mocarzy, jeszcze w pełni urządzona. Ruiny Czytaj więcej

Pałac Rothschildów

Pałac Rothschildów znajduje się w miejscowości Šilheřovice (pol. Szylerzowice) w Czechach, blisko granicy z Polską, Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.