Madera – tropikalny ogród w Monte

Madera – tropikalny ogród w Monte
Share Button

Jardin Tropical Monte Palace

Ogród tropikalny znajduje się w posiadłości należącej do Fundacji Joe Berrardo. Otwarty dla publiczności w 1991 roku. Położony jest na wzgórzu Monte, najlepszym sposobem aby się do niego dostać jest wjazd kolejką linową ze stolicy w Funchal. Ogród zajmuje powierzchnię 70.000 metrów kwadratowych i mieści kolekcję egzotycznych roślin, w pochodzących z całego świata takich jak: azalie, wrzosy, różne gatunki drzew i paproci. Znajdują się również rośliny które zobaczyć możemy tylko na Maderze, różne odmiany Laurissilva oraz gatunki zagrożone wyginięciem. W centralnej części ogrodu znajduje się jeziorko o pojemności 300.000 litrów wody z wodospadem, strumykiem, fontanną czy kaskadami, a wszystko w otoczeniu mnóstwa zieleni, kwiatów oraz ptactwa. Jeziorko ma zaawansowany system filtrowania i oczyszczania wody, bez użycia środków chemicznych, to z kolei pozwoliło na wpuszczenie ryb z maderskich jezior, oraz ryby „Koi” gatunek którego korzenie pochodzą z Azji Wschodniej i które są uważane za bardzo cenne. Na terenie ogrodu zobaczymy dużą ilość orientalnych elementów architektonicznych, Buddy, pagody, posągi. Wśród tej scenerii znajduje się muzeum z afrykańskimi rzeźbami oraz kolekcja minerałów przywożonych przez właściciela z całego świata. Spacerując po ogrodowych alejkach pośród tropikalnej roślinność, spotkać można pawie które próbują wyłudzać od turystów jedzenie. Można podziwiać słynną ceramiczną kolekcje płytek pochodzących od XV – XX wieku, 166 paneli z terakoty pod tytułem „Przygody Portugalczyków w Japonii”, oraz grupa 40 paneli przedstawiającą historie Portugalii, w tym najważniejszych wydarzeń z królestwa i republiki. Poniżej stawu znajduje się budynek od którego wszystko się zaczęło nazywany „Monte Pałac” niegdyś jeden z najbardziej luksusowych hoteli na Maderze z 1897 roku. Dzisiaj nie jest już w użyciu, jego dni świetności minęły. Ogród tropikalny Monte Palace należy do miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić będąc na Maderze. Z pewnością jeden z ładniejszych ogrodów na wyspie, jest to idealne miejsce na niezapomniany dzień. Na spacerek trzeba zarezerwować sobie dobre kilka godzin. Polecam wszystkim !

 

 

Ciekawostki: Ponad 60 % powierzchni Madery stanowią Parki Narodowe. Lasy wawrzynowe na Maderze zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Nazwa Madera wywodzi się od słowa Madeira w tłumaczeniu Wyspa Drewna.

 


Galeria

 

Madera - tropikalny ogród w Monte
Madera - tropikalny ogród w Monte
« 1 z 51 »

 

Zobacz także: botaniczny ogród w Funchal

 

Zobacz także: Madera – wyspa wiecznej wiosny

 


 

Ciekawostka: Monte Palace Tropical Garden jest domem dla imponującej kolekcji dzieł sztuki z różnych stron świata, sięgają aż do II w.n.e.

 

Trochę historii

 

W XVIII wieku konsul angielski Charles Murray, kupił nieruchomość na południe od kościoła w Monte i przekształcił ją w piękną posiadłość, wówczas zwaną „Quinta do prazer”. W 1897 Alfredo Guilherme Rodrigues nabył wymienioną nieruchomości i wybudował piękny pałac, który później został przekształcony w hotel o nazwie „Monte Palace Hotel”. Hotel był odwiedzany przez wybitnych krajowych i zagranicznych, gości którzy doceniali ten piękny ośrodek z zapierającym dech w piersiach widokiem na Funchal w naturalnym otoczeniu. W 1943 Alfredo Guilherme Rodrigues zmarł. Niestety jego rodzina nie realizowała planów Alfredo w konsekwencji prowadząc do zamknięcia hotelu, który w międzyczasie został przejęty przez instytucję finansową, „Caixa economia do Funchal”. W 1987 roku, instytucja finansowa sprzedała Monte Palace Hotel przedsiębiorcy Jose Manuel Rodrigues Berardo, człowiekowi z pasją do wszystkiego co egzotyczne ten z kolei przekazał go Fundacji, którą stworzył i nazwał „Fundacja Joe Berrardo”. Całość do dziś tworzy „Monte Palace Tropical Garden”

 

 

Muzeum „Afrykańska Pasja” i ”Sekrety Matki Natury”

Monte Palace Museum – wystawa Afrykańska Pasja:

Monte Palace Museum to miejsce w którym zobaczymy wystawę położoną w pięknym otoczeniu tropikalnego ogrodu. Istnieją trzy kondygnacje, z których dwa są dedykowane rzeźbie i trzecia unikalna kolekcja minerałów zebranych z czterech stron świata.
Ekspozycja zatytułowana „Afrykańska Pasja” przedstawia część kolekcji rzeźby współczesnej z Zimbabwe z lat 1966 do 1969. Ponad 1000 rzeźb które są rozmieszczone na dwóch piętrach muzeum. Sztuka ta stała się jednym z najbardziej płodnych ruchów artystycznych w Afryce w tamtym czasie (1960). Wielu artystów stało się dzięki niej znani na świecie. Ruch tego rodzaju rzeźby wciąż kwitnie i wszedł już swoją trzecią generację artystów. Kolekcja znajdująca się w ogrodzie botanicznym (Berardo Collection of Zimbabwe) należy już do historycznej ekspozycji, to już zamknięty rozdział tej sztuki artystów z pierwszej generacji. Większość rzeźby pochodzą z pierwszych lat w Tengenenge.
Na niższym poziomie (parter) w budynku muzeum znajduje się ekspozycja – bogaty zbiór minerałów, które posiadają piękne kolory, połysk, geometryczne formy o różnych rozmiarach. Kolekcja nazwana została ”Sekrety Matki Natury” (Mother Nature’s Secrets). To prywatna kolekcja minerałów Joe Berardo zbierana przez właściciela przez ponad 15 lat głównie z Brazylii, Portugalii, RPA, Zambii, Peru, Argentyny i Ameryki Północnej. Ponad 1000 okazów, około 700 zostało specjalnie wybranych dla zwiedzających. Niektóre okazy są wyświetlane w specjalnych zagłębieniach mających imitować środowisko, w którym są w głębi naszej planety, podczas gdy inne są „zawieszone w powietrzu”, aby dać wrażenie planetarnej przestrzeni. Istnieje również kilka doskonałych okazów skamieniałego drewna. W prywatnych zbiorach Joe Berardo posiada ponad 300 półszlachetnych i szlachetnych kamieni, ze szczególnym naciskiem na diamenty.

 

Ogród orientalny

Podczas podróży do Chin i Japonii Jose Berardo został oczarowany ich historią, kulturą i sposobem życia związaną z buddyzmem, z szacunkiem dla przyrody, miało to na niego ogromny wpływ. W związku z tym postanowił odtworzyć taki ogród. Przy wejściu do ogrodu orientalnego w obszarze północnym istnieją dwa marmurowe posągi psów „Fu”, mityczne zwierzęta z orientem zwykle stoją przy wejściu do świątyń w charakterze strażników. Jest ruchoma kulka w ich półotwartych ustach, które według chińskich wierzeń, przynosi szczęście dla tych, którzy dają mu jeden pełny obrót. Wystrój tej części ogrodu oparty jest w pełni na stylu orientalnym, można znaleźć pagody. Oprócz tego zobaczymy rzeźby buddyjskie, smoki w marmurze otoczone przez dzieci reprezentujących płodność, kamienne fotele z orientalnymi dekoracjami, oraz bardzo dużo roślinności z Azji miedzy innymi gatunek Cycad (popularna roślina ozdobna z Japonii) spotykamy różne gatunki paproci bardzo ładnie kontrastują z czerwonymi i czarnymi mostkami i balustradami. Istnieją także rośliny kwiatowe, takie jak Kamelia Japońska, ceniona za liczbę atrakcyjnych kwiatów, które kwitną przede wszystkim w zimie i wiosną. Jeśli lubicie kwiaty, rośliny i ogrody jest to idealne miejsce, koniecznie musicie to zobaczyć.

 

Ciekawostka: Ryba „Koi” w języku japońskim, po polsku karp. W Japonii uważana jest za rybę szczęścia i powodzenia. Wykonywane są tatuaże ryby Koi, są jednym z  najbardziej skomplikowanych, najpiękniejszych i najbardziej efektownych wzorów tatuaży.

 


Mapka – Informacje praktyczne

 

  • Ogród otwarty jest codziennie od 9.30 -18.00
  • Muzeum od 10.00 – 16.30
  • Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem jest bezpłatne, ale wymagana jest wstępną rezerwację i jest dostępna tylko dla grup.
  • Bilet kosztuje 12.50 Euro
  • Na terenie ogrodu znajduje się kawiarnia w której można bezpłatnie spróbować wina Madera.
  • Numery busów którymi można dojechać do ogrodu 20,21,22 lub 48, można również skorzystać z kolejki linowej z Funchal którą dojedziemy blisko głównego wejścia.

 

 


 

Zobacz również
Madera – pływający ogród Atlantyku

Madera wyspa wiecznej wiosny Madera to terytorium Portugalii, ale ma znacznie bliżej do kontynentalnej Afryki Czytaj więcej

Madera -botaniczny ogród w Funchal

Jednym z głównych powodów, dla którego tak wiele osób odwiedza Maderę jest jej roślinność. Dlatego Czytaj więcej

Czeski Raj

Idealne miejsce na rodzinny urlop Czeski Raj położony jest w północnej części Republiki Czeskiej, jest Czytaj więcej

Szlaki Ustronia

Na szczycie Czantorii Beskid Śląski to najbardziej na zachód wysunięta część Czytaj więcej

Dzikie Bieszczady

Bieszczadzkie Połoniny Nie ma najmniejszego sensu opisywać bieszczadzkich szlaków, ścieżek przyrodniczo-historycznych czy tras wycieczkowych, już Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.