Madera -botaniczny ogród w Funchal

Madera -botaniczny ogród w Funchal
Share Button

Jednym z głównych powodów, dla którego tak wiele osób odwiedza Maderę jest jej roślinność. Dlatego wyspa zyskała przydomek – „Madera pływający ogród Atlantyku”. Na wyspie przez cały rok panuje przyjemny klimat który sprzyja roślinności, rośliny tropikalne które występują na wyspie razem z gatunkami śródziemnomorskimi, tworzą wspaniałe dywany kwiatów we wszystkich możliwych kolorach. Ponad 60 % powierzchni Madery stanowią parki narodowe i ogrody. Część z nich została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jak np. lasy wawrzynowe. Jednym słowem Madera to jeden wielki rezerwat przyrody. Obszary chronione na lądzie i Oceanie Atlantyckim stanowią naturalne dziedzictwo Archipelagu i czynią z niego doskonałe miejsce dla ‚ekologicznej turystyki” Mówiąc wprost, Madera to miejsce spędzania urlopu, który związany jest z naturą, poznawaniem przyrody i jej piękna a jednocześnie dbanie o środowisko i nie wpływanie na nią źle. Niech przykładem będzie rezerwat przyrody na sąsiedniej niezamieszkałej wyspę Desertas, utworzony w 1990 roku który jest schronieniem zagrożonej wyginięciem mniszki śródziemnomorskiej z rodziny fokowatych, czy rezerwat przyrody na kolejnej wyspie Salvagens na której znajduje się jeden z najstarszych rezerwatów przyrody (utworzony w 1971 roku) w Portugalii, tam z kolei schronienie mają ptaki.
Zamiłowanie mieszkańców Madery do ogrodów i warunki jakie mają sprawiło że na wyspie powstało w różnym czasie ponad 20 ogrodów, parków przyrody, nie sposób ich wszystkich zobaczyć. Jednym z nich którego warto odwiedzić jest Madeira Botanical Garden, w mieście Funchal. Jest to ogród gdzie zobaczymy rośliny z Madery i innych wysp atlantyckich, takich jak Azory, Wyspy Kanaryjskie, czy Wyspy Zielonego Przylądka. Dodatkową atrakcją jest wspaniały widok na panoramę stolicy. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, botanikiem lub po prostu turystą który lubi przyrodę to ten ogród musisz zobaczyć.

 

 

Czy wiesz że: Na Maderze średnia dzienna temperatura nawet w zimie nie spada poniżej 19 stopni C. Średnia roczna maksymalna temperatura wynosi 22 stopnie C, natomiast średnia roczna najniższa temperatura wynosi 16 stopni C.

 


Galeria – ogród botaniczny w Funchal

 

Madera - ogród botaniczny
Madera - ogród botaniczny
« 1 z 34 »

 

Zobacz także: Tropikalny ogród w Monte

 

Zobacz także: Madera – wyspa wiecznej wiosny

 


Ogród botaniczny w Funchal

 

Ogród znajduje się około 3 km od centrum Funchal. Otoczony górami na północy a od południu oceanem. Powstał 1960 roku jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Madery. Powierzchnia ogrodu to 35.000 metrów kwadratowych, znajduje się na wysokości wahającej się pomiędzy 200 a 350 metrów. Ogród oferuje turystom ponad 2500 egzotycznych roślin ze wszystkich kontynentów, można wtopić się w barwną mozaikę dywanowych kwiatów, a otoczony jest pięknym widokiem na Funchal. Na końcu ogrodu botanicznego zobaczyć możemy obszar poświęcony egzotycznym ptakom z kolekcją 300 rzadkich gatunków, Papugi Kakadu z azjatyckich wysp tropikalnych, australijskie papugi, papugi karłowate, to tylko niektóre z wielu gatunków ptaków, które można znaleźć w tym parku.
Ogród został podzielony na poszczególne działy: Ogrody różane, sektor orchidei, kaktusy – pochodzące głównie z Ameryki Południowej, ogród strzyżony, Arboretum – rośliny z regionów Himalajów tropikalnych, dział roślin użytkowych, zielnik, azalie, mango, papaja, awokado, a także drzewo kawy, trzciny cukrowej i rododendrony, oraz inne odmiany tropikalne, aromatyczne, czy wykorzystywane w medycynie. Przy roślinach odwiedzający może znaleźć ich nazwy naukowe, nazwy zwyczajowe i kraj pochodzenia. W 1997 roku Ogród Botaniczny rozszerzył swój obszar, o roślinność z kolekcji gatunków o dużej wartości botanicznej, stał się również ośrodkiem nauki i kultury dla zachowania zagrożonych wyginięciem gatunków które bardzo dobrze zadomowiły się w ogrodzie.

 

Czy wiesz że: na Maderze uprawia się winorośl, trzcinę cukrową, warzywa i drzewa owocowe, a plony zbiera się nawet 3 razy w roku ?. Łagodny i regularny klimat pozwolił sprowadzić na Maderę szereg gatunków tropikalnych roślin między innymi banany, które świetnie się tu przyjęły.

 

 


Mapka ogrodu

 

Mapka ogrodu – kliknij aby powiększyć

 


 

Zobacz również
Madera – pływający ogród Atlantyku

Madera wyspa wiecznej wiosny Madera to terytorium Portugalii, ale ma znacznie bliżej do kontynentalnej Afryki Czytaj więcej

Czeski Raj

Idealne miejsce na rodzinny urlop Czeski Raj położony jest w północnej części Republiki Czeskiej, jest Czytaj więcej

Szlaki Ustronia

Na szczycie Czantorii Beskid Śląski to najbardziej na zachód wysunięta część Czytaj więcej

Dzikie Bieszczady

Bieszczadzkie Połoniny Nie ma najmniejszego sensu opisywać bieszczadzkich szlaków, ścieżek przyrodniczo-historycznych czy tras wycieczkowych, już Czytaj więcej

Jeziorka Duszatyńskie

Jeziorka Duszatyńskie to nazwa dwóch, w przeszłości trzech, jezior osuwiskowych znajdujących się na zachodnich zboczach Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.