Grecja – Spetses

Grecja – Spetses
Share Button

Wyspa Spetses – Grecja, której nie znasz

Wyspy greckie to niemal 10 tysięcy wysp i wysepek. Dokąd warto się wybrać na wycieczkę będąc w Atenach lub w pobliżu stolicy? Myślę, że doskonałym wyborem będą Wyspy Sarońskie, ten uroczy miniaturowy archipelag w Zatoce Sarońskiej oddzielającej Attykę od Peloponezu tworzy pięć głównych wysp: Salamína, Égina, Póros, Hydra i Spetses, otoczonych prawie setką miniaturowych wysepek, ale tylko jedenaście spośród nich jest zamieszkiwanych.
Tylko którą wybrać? 🙂 Na początek najmniejszą z nich – Spetses (22 km2). Wyspa Spetses to typowa klasyczna wyspa weekendowa, ulubione miejsce wypoczynkowe wielu bogatych Ateńczyków i Brytyjczyków. Prócz atrakcji czekających na wyspie, dużą zaletą jest właśnie bliskość Aten i portu w Pireusie (czas podróży wynosi około dwóch godzin katamaranem z Pireusu).
Na wyspie znajduje się tylko jedna aglomeracja, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża na wprost brzegów Argolidy. Pozostała część wyspy praktycznie jest niezamieszkana porośnięta sosnami, usiana niewielkimi zatoczkami z niebieskim przejrzystym morzem, piaszczystym plażami i białymi domami, w których kiedyś podobnie jak na wyspie Hydra, mieszkali bogaci kapitanowie. Rezydencje dawnych kapitanów i kupców stoją wzdłuż nabrzeża, przy uliczkach i placykach. Wszystkie te domy zachowały swój pierwotny tradycyjny styl i są pięknie utrzymane.
Zaraz po zejściu z promu, znakiem rozpoznawczym jest port Dapia, ze słynnym placem, miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Wokół portu, ale także poza nim, wszędzie znajdują się armaty, które Grecy wykorzystywali w XIX wieku w walce z turecką okupacją. Znajduje się również wiele wąskich uliczek, tarasów i placów, a także sklepy z pamiątkami, bary z przekąskami itp. Używanie samochodów na wyspie jest ograniczone. W związku z tym głównym środkiem transportu publicznego są bryczki konne oraz wodne taksówki posiadające specjalne licencje na swoje usługi. Oprócz tego mieszkańcy wyspy poruszają się głównie pieszo lub używając skuterów oraz rowerów, które są bardzo popularne na wyspie.
Z zabytków warto zwiedzić znajdujący się za portem dom, a w zasadzie muzeum greckiej bohaterki Laskariny Bubuliny, która odegrała ważną rolę w wojnie o niepodległość Grecji w XIX wieku. Muzeum zawiera przedmioty osobiste i pamiątki historyczne związane z jej działaniem. Na lewo od muzeum Bouboliny dojedziemy do górnej części miasta, na szczyt wzgórza Kastell znajdują się tam trzy kościoły oraz nacieszymy się pięknym widokiem na wybrzeże Peloponezu. Wracając do portu, idąc brzegiem morza dojdziemy do pięknej budowli – hotelu Posidonion. Otwarto go po raz pierwszy w 1914 roku, był pomysłem lokalnego sponsora, odpowiedzialnego za rozwój Spetses Sotiriosa Anargyrosa. Hotel wkrótce stało się jednym ze słynnych zabytków wyspy oraz ulubionym miejscem dla wyższych sfer, członków rodziny królewskiej i zamożnych Ateńczyków.
Warto również odwiedzić niedaleko latarni morskiej kaplicę Panagia Armata. Została wybudowana dla upamiętnienia zwycięstwa z 8 września 1822 roku nad Turkami, która miała miejsce w pobliżu Spetses. Warto w tym miejscu dodać, iż co roku 8 września ma miejsce w mieście religijny i historyczny festyn „Armata”. Kulminacją uroczystości jest przedstawienie bitwy, spaleniu atrapy tureckiego okrętu flagowego oraz pokaz fajerwerków.
Wystarczy kilka godzin, żeby zwiedzić te kilka miejsc, miasto i stary port. Dlatego wycieczkę na Spetses można połączyć z odwiedzeniem innej blisko leżącej wyspy i równie pięknej – Hydra.

 

Czy wiesz że… W czasach starożytnych wyspa nazywała się Pityoussa, od słowa sosna. Obecną nazwę zawdzięcza wenecjanom, którzy nazwali wyspę „Isola de Spezzie” (pol. pachnąca wyspa) ze względu na obfitości roślin aromatycznych i lasy sosnowe, rosnące do dziś na jej obszarze. Nazwa wyspy Spetses w języku greckim oznacza „bogata w sosny” i uważana jest za najbardziej zieloną wyspą tego regionu.

 

 


 

 

 


Laskarina Bubulina – trochę historii

 

Przy Muzeum Boubouliny

Laskarina Bouboulina to lokalna bohaterka Spetses znana z ogromnego wkładu w wojnę o niepodległość Grecji w XIX wieku. Urodziła się w maju 1771 roku w więzieniu w Konstantynopolu, gdzie jej ojciec został osadzony za udział w powstaniach przeciwko Imperium Osmańskiemu, w latach 1769-1770 na Peloponezie. Wkrótce jej ojciec zmarł, a jej matka, powróciła na wyspę Hydra. Cztery lata później jej matka wyszła za mąż za kapitana Dimitriosa Lazarou-Orlowa i wraz z całą rodziną przeniosła się na sąsiednią wyspę Spetses. Już jako dziecko Bouboulina była zakochana w morzu i często słuchała opowieści o żeglarzach. Dorastała wśród ludzi mówiących o zbliżającej się greckiej rewolucji Greków przeciwko Osmanom, którzy rządzili krajem przez prawie cztery stulecia. Bouboulina dwukrotnie wyszła za mąż, za Dimitriosa Giannouzasa, a po jego śmierci w wieku 30 lat za Dimitriosa Bubulisa, od którego pochodzi nazwa Bouboulina. Niestety obaj mężowie polegli jako kapitanowie statków w bitwach z piratami. Po mężach odziedziczyła kilka statków, co zapewniło jej i siedmiorgu dzieciom dostatnie życie. Okazała się kobietą biznesu, która wkrótce powiększyła swoją fortunę. Została wspólnikiem kilku statków oraz budowała własne. Jednym ze słynnych jej statków był „Agamemnon”, największy grecki statek używany w greckiej wojnie o niepodległość, i właśnie na pokładzie tego statku 13 marca 1821 roku Bouboulina podniosła grecką banderę i rozpoczęła morską rewolucję przeciwko Turkom. Bubulina z własnego majątku przez dwa lata utrzymywała armię złożoną z mieszkańców Spetses oraz załogi statków. Kapitanami statków mianowała swoich synów i braci przyrodnich. W 1821 roku na czele swojej floty wyruszyła na podbój twierdzy Nafplion. Twierdza została zdobyta, po prawie dwuletnim oblężeniu, 30 listopada 1822. Zdobyto też fortecę Monemvasia. W bitwie pod Argos pierworodny syn Bubuliny, Giannis Giannouzas, który dowodził oddziałem żołnierzy z Spetsos, poległ w walce. Po pokonaniu Turków Bouboulina pozostała w Nafplionie. Kiedy w końcu roku 1824 wybuchła wojna domowa, została uwięziona, następnie powróciła do Spetses, gdzie pozostawała do końca życia. Poniosła śmierć w sprzeczce z członkami rodziny Koutsisów. Córka Koutsisów została porwana, lub też uciekła z domu rodziców, wraz Georgiosem Giannouzasem, synem Bubuliny z pierwszego małżeństwa. Ojciec dziewczyny Christodulos Koutsis oraz uzbrojeni członkowie jego rodziny przybyli pod dom Bubuliny. Ta wyszła do nich na balkon, wyrażając się o przybyszach w obraźliwym tonie. W trakcie kłótni brat uprowadzonej wystrzelił z pistoletu, trafiając Bubulinę w czoło. Zginęła na miejscu. Po jej śmierci wiele ulic zostało dziś nazwanych jej imieniem, na znak prawdziwego podziwu, jaki odczuwają Grecy i wkładu jaki wniosła w odzyskanie niepodległości.

Wizyta w muzeum

Wizyta w Muzeum Boubouliny ukazuje fascynującą historię jedynej kobiety-admirała w światowej historii marynarki wojennej. Dowiemy się również ciekawych informacji, takich jak powiązania Boubouliny, z wielkimi mocarstwami w tym z carem Rosji. W pięknym ogrodzie, podczas gdy przewodnik opowiada po grecku, goście wszystkich narodowości czytają krótką historię życia Boubouliny – dostępne w 21 językach, oczywiście polski również jest. Zwiedzanie wewnątrz samej rezydencji prowadzone jest w języku angielskim lub greckim przez doświadczonych przewodników, ale istniej możliwość tłumaczenia jeśli mamy swojego przewodnika w grupie. Muzeum otwarte jest codziennie od początku marca do końca października. Wycieczki rozpoczynają się o określonych godzinach. Do południa: 11,15, 12,00, 12,45, 13,30 – Popołudniu: 16,00, 16,45, 18,00, 18,45, 19,30. Godziny są również na tablicach: ogłoszeń muzealnych na zewnątrz budynku oraz w centralnych punktach przy Dapii – głównym porcie.

Więcej informacji: www.bouboulinamuseum-spetses.gr

 

 


Mapka

 

 


 

Zobacz również
Grecja – Hydra

Jednodniowa wizyta na wyspie Hydra Hydra to wyspa grecka należąca do archipelagu Wysp Sarońskich. Położona Czytaj więcej

Grecja – Ateny

Ateny na jeden dzień Grecja jest jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów Europy. Historia tych terenów Czytaj więcej

Macedonia-Ochryda

Ochryda miasto muzeum pod ochroną UNESCO, perła Macedonii Flaga Macedonii Północnej Czytaj więcej

Albania – Berat

Miasto tysiąca okien Miasto Berat znajduje się w południowo-środkowej Albanii, 100 km od stolicy Albianii Czytaj więcej

Albania-Tirana

Tirana jest nie tylko stolicą kraju i najbardziej zaludnionym miastem w Albanii, ale także najważniejszym Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.