Zamek Chałupki

Zamek Chałupki
Share Button

Zamek w Chałupkach położony jest w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice 300 metrów od mostu granicznego Chałupki-Bohumin na Odrze, na którym do grudnia 2007 roku znajdowało się przejście graniczne z Czechami. Niecałe 10 km od Ostrawy i 15 km od Wodzisławia śl. Historycznie leży na Górnym Śląsku. Określenie „Zamek” wiernie oddaje pierwotny charakter tego obiektu, który z uwagi na swoje położenie spełniał funkcje obronne i otoczony był fosą.
Początki zamku w Chałupkach (wówczas w Boguminie) sięgają XIII wieku, gdy istniał tu drewniany gród strzegący brodu na Odrze. Być może jak uważa cześć czeskich historyków, został wzniesiony w roku 1247 przez pochodzącego z Górnych Łużyc rycerza Henryka z Baruthu. Warownia nazywana wówczas Barutswerde wraz z okolicznymi ziemiami należała do księcia opolsko-raciborskiego i oddawana była rycerzom w lenno. Pod koniec XIII wieku leżący na prawym brzegu Odry gród oraz lewobrzeżne miasto lokacyjne Bogumin, znalazły się w księstwie raciborskim.
Pierwsze informacje na temat zamku pochodzą z 1373 roku i zawarte są w dokumencie wystawionym przez księcia opolskiego Jana, przekazano dla rycerza Pasko w lenno zamek oraz miasto Bogumin i połowę wsi Zabełków.
W XVI wieku na jego fundamentach postawiono murowany zamek, który w 1682 roku rozbudowano. W efekcie powstał pałac o cechach barokowej budowli, wzniesiony na rzucie prostokąta, z basztą w narożniku północno-wschodnim. Cechy te zachował do dnia dzisiejszego. Kolejne przebudowy pałacu z zachowaniem wcześniejszych reliktów nastąpiły na przełomie XVIII i XIX wieku oraz w 1907 roku. W XVII i XVIII wieku pałac należał do rodziny Henckel von Donnersmarck. W 1803 roku jego właścicielem został Karol von Lichnowski, a w 1846 roku nabył go Salomon von Rotschild ze znanej w Europie rodziny żydowskich bankierów. W rękach von Rotschildów pałac znajdował się do 1936 roku (nad wejściem zachował się herb rodowy Rothschildów), kiedy mieszkańcy zmuszeni byli go opuścić w wyniku antysemickiej polityki hitlerowskich Niemiec. Wówczas pałac wraz z przyległym majątkiem został przekazany wdowie po niemieckim generale, baronowej Rotkirch von Kirchen und Pancken. W jej władaniu znajdował się do końca II wojny światowej. W 1945 roku przeszedł na własność Państwa Polskiego. Aż do II połowy lat 70-tych XX wieku stał pusty. W tym okresie jego właściciel – Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych w Katowicach rozpoczęło pierwsze prace remontowe obiektu, adaptując wnętrza na restaurację i hotel, oddając je do użytku w 1983 roku. Dziesięć lat później, w 1993 roku, pałac przekazano gminie Krzyżanowice, która roku później wydzierżawiła go osobie prywatnej.
Dziś zamek, przez niektórych nazywany pałac prezentuje się bardzo okazale. Mieści się w nim podobnie jak wcześniej hotel i restauracja. Wokół budynku zachował się zarys dawnej fosy oraz fortyfikacji. Całość otoczona jest XIX-wiecznym zabytkowym parkiem z licznymi okazami starodrzewia z aleją jesionową, lipami i kasztanowcami oraz pięknymi rabatami róż.

 

Strona internetowa zamku: www.hotel-zamek.pl

 

 


 

 


 

Zobacz również
Ruiny Zamku Pieniny

  Ruiny Zamku Pienińskiego położone są nieopodal miejscowości Krościenko nad Dunajcem, wysoko w Pieninach, w Czytaj więcej

Zamek w Gliwicach

Makieta przedstawia Gliwice w XVII wieku. Gliwice to miasto leżące w Czytaj więcej

Zamek w Oświęcimiu

Oświęcim to miasto w województwie małopolskim. Leży nad rzeką Sołą w centrum Kotliny Oświęcimskiej, między Czytaj więcej

Pałac w Sławikowie

Sławików to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik. Czytaj więcej

Pałac Eichendorffów

Łubowice to bardzo stara wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.