Czeski Raj

Czeski Raj
Share Button

Idealne miejsce na rodzinny urlop

Czeski Raj położony jest w północnej części Republiki Czeskiej, jest jeden z głównych regionów turystycznych, na co niewątpliwie wpływ ma bliskość Pragi i położenie w połowie drogi między stolicą a Karkonoszami. Coraz częściej jest on także odkrywany przez turystów z Polski. Ustanowienie geoparku sprawiło, że rozwój geoturystyki został uznany za jeden z priorytetów w udostępnianiu obszaru. Czeski Raj składa się z formacji skalnych pomiędzy Jičínem (Jiczynem) i Železným Brodem (Żelaznym Brodem): Prachowskie Skały, Hruboskalsko, Maloskalsko, Příhrazské skály (Příhrazskie Skały). Siły natury wiatr, deszcz, mróz i słońce stworzyły tu z piaskowcowych skał urozmaicone dzieła rzeźbiarskie, jaskinie czy doliny rzeczne. Widok z dołu jest oszałamiający, a z góry jeszcze lepszy.
Na w/w obszarze znajduje się kilka piaskowcowych skalnych miast oraz wiele pojedynczych skał. Chyba najbardziej znane są Prachovské skály znajdują się w odległości 6 km na północny zachód od Jičína. Objęte one są ochroną rezerwatu ustanowionego w 1933 roku i zajmują powierzchnię 244 ha. Składają się z kilku wyodrębnionych części rozdzielonych obniżeniami dolinnymi, np. tzw. Cesarska Droga – odcinek przypominający głęboką gardziel, otoczony z obu stron ścianami skalnymi o wysokości do 40-50 m (przepiękna sceneria). Na obszarze Prachovskich Skał znajduje się również kilka punktów widokowych, z których jak już w/w widoki są niezapomniane. Drugim znacznych rozmiarów, licznie odwiedzanym skalnym miastem regionu jest Hruboskalsko. Zajmuje powierzchnię 120 ha, a położone jest na południowy wschód od Turnova pomiędzy miejscowościami Mašov i Hrubá Skála. Przez obszar Hruboskalska przebiega szlak turystyczny tzw. „Złota ścieżka Czeskiego Raju” o długości 103 km, przy której podobnie jak w Prachovskich skálach, znajdują się liczne punkty widokowe oraz formacje skalne, których wysokość dochodzi nawet do 80 metrów. Warto w tym miejscu dodać, iż w dwóch miejscach skały zostały wykorzystane do wzniesienia warowni obronnych. W północnej części znajdują się ruiny zamku Valdštejn z XIII wieku, wraz z neogotyckim pałacem i kaplicą, w południowej pałac Hrubá skála, powstały przez przebudowę starszego, średniowiecznego zamku. Zresztą cały region Czeskiego Raju jest bogaty w obiekty kulturowo-historyczne. Właśnie największym zainteresowaniem cieszą się zamki i pałace. Zarówno ich wnętrza, jak i dziedzińce wykorzystywane są często jako miejsca imprez kulturalnych: pokazów sokolników i szermierki, tematycznych wystaw stałych i tymczasowych, przedstawień, koncertów, itp. Stan zachowania tych obiektów jest zróżnicowany. Wiele z nich poddano rekonstrukcjom i remontom. Pełnią one teraz funkcję muzealną, ale są też zamki, które oferują usługi hotelowe, jak np. zamek Hrubá Skála. W krajobrazie Czeskiego Raju bardzo często spotkać można również obiekty sakralne: klasztory, kościoły, i cmentarze oraz obiekty małej architektury sakralnej (krzyże przydrożne, pomniki, rzeźby).
Region Czeski Raj to nie tylko muzea, zamki czy obiekty sakralne, oferuje on wiele atrakcji umożliwiających aktywny wypoczynek i relaks. Znajduje się wiele oznakowanych szlaków turystycznych dla uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Do uprawiania turystyki rowerowej wyznaczono 15 tras o długości ponad 500 km. Przebiegają one głównie wokół najciekawszych obiektów turystycznych Czeskiego Raju. Natomiast szlak pieszy, najbardziej popularnych to szlak czerwony, w/w nazwany „Zlatá stezka Českého ráje”, który prowadzi podobnie jak rowerowy przez najcenniejsze miejsca regionu lub w ich pobliżu. Jego łączna długość wynosi aż 123 km.
Zatem jak widać w regionie Czeski Raj nie brakuje atrakcji turystycznych. Zwiedzanie, aktywny wypoczynek, piękne widoki, okazja do wspinaczek, to główny magnes przyciągający
turystów i element łączący wszystkie skalne miasta w Czechach, a jest ich dużo więcej niż te dwa o których tu wspomniałem. Warto więc wybrać się tym bardziej, że region leży bardzo blisko granicy z Polską np. z Wrocławia jest ok. 170 km. Przyznać muszę, że coraz więcej rodaków odwiedza to miejsce i traktuje Czeski Raj jako docelowy punkt wypoczynku, a nie tylko przystanek w drodze do Pragi. Momentami na szlaku, w knajpie lub podczas zwiedzania jakiegoś zamku czułem się jak w Polsce, wszędzie było słychać nasz język i dobrze tak trzymać !!!.

 

 

Ciekawostka: Nazwę „Czeski Raj” nadała prawdopodobnie około 1870 roku grupa czeskich pisarzy i patriotów, stanowiąca kuracjuszy uzdrowiska Sedmihorky, jednak pierwsze udokumentowane użycie tego terminu miało miejsce w 1886 roku i jest autorstwa Vaclava Durycha.

 


 

 


Zobacz inne miejsca w Czechach

 

 


 

 

Czy wiesz że… Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. Na całym terenie Czeskiego Raju utworzono 11 pomników przyrody, 2 narodowe pomniki przyrody oraz 11 przyrodniczych rezerwatów.

 


 

Zobacz również
Niezwykłe Tiské Stěny

Tiské Stěny to pomnik przyrody a zarazem zespół formacji skalnych. Znajduje się w Czechach, w Czytaj więcej

Zamek Valdštejn

Czeski zamek Valdštejn leży na zachodnim skraju skalnego miasta Hruboskalský 3 km od miasta Turnov. Czytaj więcej

Zamek Trosky

Ruiny zamku Trosky zlokalizowane są w Czechach, na terenie Czeskiego Raju, w pobliżu miasta Jičín. Czytaj więcej

Zamek Hrubá Skála

Hrubá Skála to renesansowy zamek a zarazem miasto o takiej samej nazwie położone w północnych Czytaj więcej

Czechy – Jičín

Śladami Rumcajsa i Albrechta von Wallensteina Jičín to gmina i miasto w Czechach, w kraju Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.