Zamek Chudów

Zamek Chudów
Share Button

Zamek w Chudowie usytuowany jest we wsi Chudów ok 10 km od miasta Gliwice w województwie śląskim. Po raz pierwszy Chudów pojawia się w źródłach pisanych za czasów biskupa wrocławskiego Henryka z Wierzbnej, kiedy to w 1305 roku wymieniony jest wśród miejscowości zobowiązanych do płacenia dziesięciny na rzecz stolicy biskupiej.

Chudów, hipotetyczna rekonstrukcja zamku XVI wiek – rys. Michał Strużyna

Początki murowanego zamku w Chudowie datowane są na lata trzydzieste XVI wieku. Pierwszym historycznie potwierdzonym właścicielem Chudowa był Jan de Hodow, który w źródłach pojawia się przy dacie 15 października 1434 roku jako jeden z sędziów rozstrzygających spór pomiędzy książętami górnośląskimi a biskupem krakowskim Zbigniewem Oleśnickim i Krystynem z Koziegłów, kasztelanem sądeckim. Po nim (być może tożsamy z nim) byli: Jan Sudisz, a następnie Jakub i Mikołaj Chudowscy. Warto w tym miejscu dodać, iż na przestrzeni wieków chudowski zamek wielokrotnie zmieniał swych właścicieli. Jednak za za budowniczego murowanego zamku w Chudowie należy uznać Jana Gierałtowskiego, odgrywającego istotną rolę na terenie ówczesnego księstwa bytomskiego. Jako zamożny właściciel kompleksu dóbr (m.in. Chudów, Gierałtowice, Przyszowice, Knurów) prowadził szereg inwestycji. Będąc majętnym i dbającym o swój prestiż rycerzem, podjął się przekształcenia wcześniejszej drewnianej siedziby Chudowskich w murowane założenie o charakterze obronno-rezydencjonalnym.
Ważnymi wydarzeniami w historii obiektu były: przebudowa dokonana w XIX wieku przez Aleksandra von Bally, pożar zamku w 1875 roku oraz jego przekształcenie w romantyczną ruinę na żądanie ówczesnych właścicieli – Joanny von Schomberg-Godulla i jej męża Hansa Ulricha von Schaffgotsch. Wyniki badań archeologicznych pokazały, że ten ostatni proces polegał nie tylko na rozbiórce murów, ale i przeprowadzeniu licznych prac ziemnych w obrębie zamkowego dziedzińca.
Przełomem dla zamku, był rok 1995 powstała wówczas fundacja „Zamek Chudów”, która postawiła sobie za cel zrekonstruowanie obiektu. Dzięki jej działalności w 2001 roku rozpoczęto odbudowę zamkowej wieży, w której od 2004 roku mieści się muzeum. Prezentowane w nim eksponaty pochodzą z prowadzonych przez nią od 2001 roku szerokich badań archeologicznych na tym terenie. Obecnie dzięki fundacji zamek w Chudowie jest największą w okolicy atrakcją turystyczną gdzie liczba odwiedzających systematycznie wzrasta, jest miejscem licznych imprez i festynów m.in. organizowane są turnieje rycerskie, zawody łuczników i liczne inscenizacje. Otwarty do zwiedzania od końca kwietnia, w każdą sobotę, niedzielę oraz dni wolne od pracy. Jeśli chcemy się wybrać warto na stronie oberży „Czarny Koń”(knajpa przy zamku) [www.oberzaczarnykon.com.pl] sprawdzić kalendarz imprez.

Opis zamku
Jeżeli ktoś spodziewał się w Chudowie wielkiej  warowni, może poczuć się zawiedziony. Samo założenie stanowi formalnie przykład niedużego dwudomowego zamku nizinnego, na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 30 m x 28 m. Jest obiektem o układzie basztowym, w którym elementy obronne zostały silnie zminiaturyzowane, zastosowano tu odmianę „przedsieniową”, charakteryzującą się zmniejszeniem tarasów wzmacniających obronę bramy. Obiekt jest murowany z kamienia i cegły, w środku z niewielki dziedzińcem centralnym z krużgankami i studnią. Założenie posiadało dwa trzykondygnacyjne budynki mieszkalne, przekryte wysokimi dachami dwuspadowymi oraz czworoboczną, pięciokondygnacyjną wieżę o wymiarach 8,5 m x 11 m, przekrytą wysokim dachem czterospadowym, z wejściem głównym od strony południowo-zachodniej z drewnianym mostem nad fosą zamkową. Szósta kondygnacja została dodana podczas XIX-wiecznej przebudowy. Po okresie swojej największej świetności, jaką budowla ta miała w XVIII wieku, kiedy to stała się jednym z najświetniejszych, tętniących życiem miejsc na terenie Śląska, zaczęła podupadać. W XIX wieku budowla została rozebrana i stała się niezwykle wówczas modną ruiną. Swoje „drugie” życie otrzymała na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to jej właścicielem stała się w/w fundacja „Zamek Chudów”.

Źródła: Czasopismo Uniwersytetu Jagielońskiego Alma Mater 99 (2008), Wikipedia, Tablica informacyjna przy zamku.

 

Czy wiesz że… Na zamku podczas prac archeologicznych w 2006 roku natrafiono na sakiewkę, a raczej jej resztki, ale ciągle jeszcze pełną. Ten „ Chudowski skarb” prawdopodobnie pochodzący ze średniowiecza z około 1470 roku składał się z jednostronnie, stemplowo wybijanych monet – brakteatów.

 

 


 

 

Zamek w Chudowie wirtualna wycieczkazobacz

 


Zobacz inne zamki i pałace

 

 


Zamek w Chudowie na starej fotografii

 

 


 

Zobacz również
Palmiarnia – Gliwice

Spotkaj 5 światów w jednym miejscu Taki napis wita nas przeglądając folder gliwickiej palmiarni. I Czytaj więcej

Zamek w Gliwicach

Makieta przedstawia Gliwice w XVII wieku. Gliwice to miasto leżące w Czytaj więcej

Zamek w Oświęcimiu

Oświęcim to miasto w województwie małopolskim. Leży nad rzeką Sołą w centrum Kotliny Oświęcimskiej, między Czytaj więcej

Pałac w Sławikowie

Sławików to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik. Czytaj więcej

Pałac Eichendorffów

Łubowice to bardzo stara wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.