Szlaki Ustronia

Szlaki Ustronia
Share Button

Na szczycie Czantorii

Beskid Śląski to najbardziej na zachód wysunięta część Beskidów w Polsce. Dzieli się na następujące pasma: Pasmo Czantorii i Stożka, Pasmo Baraniej Góry oraz Pasmo Klimczoka i Błatniej. Najwyższym szczytem jest Skrzyczne 1257 m n.p.m. Góry te wyróżniają się najgęstszą siecią szlaków turystycznych w całych Beskidach, z czego kilka ciekawych przebiega w okolicy Ustronia i którymi warto odwiedzając to miejsce wybrać się na piesze wędrówki. Najbardziej popularne to szlaki prowadzące na Równicę i Czantorię.
Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, lub nie chcemy pokonać tras o własnych siłach, dobra wiadomość jest taka, że na Równicę prowadzi droga asfaltowa i można wjechać samochodem. Natomiast na Czantorię prowadzi kolej linowa. Jazda kolejką trwa 6 minut, wysiadamy na polanie Stokłosica z skąd na szczyt Czantorii dojdziemy czerwonym szlakiem, spokojnym krokiem w czasie ok. 30 minut. W obu przypadkach czeka na nas moc atrakcji, wspaniała panorama Ustronia i okolic oraz piękne krajobrazy górskie.

Pieszo szlakiem turystycznym na Równicę –   z Ustronia Polany (4,2 km – 1:40 h) [zobacz trasę] –  z Ustronia (przez miejsce nabożeństw ewangelików z czasów kontrreformacji) (3,9 km – 1:40 h) [zobacz trasę]  –   z Trzech Kopców Wiślanych (9,4 km – 3:00 h) [zobacz trasę–    z Brennej  (8,4 km – 3:10 h) [zobacz trasę –   ze Skoczowa (12,8 km – 4:15 h) [zobacz trasę]

Pieszo szlakiem turystycznym na Czantorię  –   z Goleszowa przez Tuł (12 km – 4:30 h) [zobacz trasę] –    z Ustronia przez Małą Czantorię (8,3 km – 3:17 h) [zobacz trasę]  –   z Ustronia (6,8 km – 2:47 h) [zobacz trasę]     z Ustronia Polany (dolna stacja kolejki trasa najłatwiejsza) (3,2 km –  1:50 h) [zobacz trasę]

Czy wiesz że… Nazwa Czantoria pochodzi od słowa „Czartoryja”, które oznacza miejsce odwiedzane przez czarty. Z górą związana jest również legenda o śpiących rycerzach w jaskini na górze Czantorii, czekających na hasło do boju ze złem oraz o wielkich skarbach ukrytych w górze Czantorii przez zbójnika Ondraszka, który przebywał w okolicy Ustronia.


Atrakcje na Równicy

Równica (884 m n.p.m.) jest jedną z najbardziej obleganych gór w Beskidzie Śląskim. Położona pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy, jest górą od wielu lat owianą legendami, a starzy mieszkańcy Ustronia często nazywają ją Diablą Górą. Turystów o każdej porze roku przyciągają niezapomniane widoki i liczne atrakcje. Na pewno niezapomnianej dawki adrenaliny dostarczy nam Park Linowy, w którym pomiędzy drzewami, na różnych wysokościach zawieszone są przeszkody; mosty, latające kładki i belki. W parku utworzonych jest pięć tras o różnym stopniu trudności, niektóre przeznaczone są także dla dzieci. Obok znajduje się Extreme Park, jest to kompleks, w którym każdy znajdzie coś dla siebie m. in. ścianka wspinaczkowa, interaktywna strzelnica, „Horror Show”, „Pirat Show”, kino 4D, które łączy w sobie trójwymiarowe kino 3D z efektami mechanicznymi tj; ruszające się fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr itp. Ponadto warto również przejechać się z prędkością 40 km/h saneczkami po torze typu „Roller Coaster„. Spragnionym i zgłodniałym Równica proponuje kilka dość ciekawych knajp, gdzie serwowane są regionalne dania i napoje. Powyżej dawnego schroniska PTTK w odremontowanej 200-letniej góralskiej chacie znajduje się „Zbójnicka Chata” [www.zbojnicka-chata.com.pl]. Natomiast poniżej schroniska, jest druga – równie ciekawa regionalna restauracja „Koliba pod Czarcim Kopytem” [www.czarciekopyto.pl]. W jej wnętrzu kryją się trzy efektownie urządzone sale m.in. „Podziemna Grota„, „Pysk Diabła” i „Sala Kominowa„.

Kamień na Równicy
Kamienny ołtarz położony jest na zachodnim stoku Równicy. Prowadzi do niego czerwony szlak z Ustronia na Równicę dojście około 1 godziny, lub jak kto woli z pod dawnego schroniska PTTK na Równicy w dół 15 min. Miejsce to powstało w czasach kontrreformacji w XVI wieku. Sytuacja wyznaniowa na niekorzyść ewangelików zmieniła się znacząco po wojnie trzydziestoletniej. W 1654 roku zabrano im wszystkie kościoły, zabroniono odprawiania nabożeństw oraz zmuszano do przejścia na katolicyzm. W związku z tym ewangelicy spotykali się na modlitwach w lasach, jaskiniach i grotach. Najbardziej znany dzisiaj i najwcześniej odkryty jest właśnie kamień na zboczu Równicy. Ci którzy pozostali wiernym swojemu wyznaniu, zbierali się potajemnie w tym miejscu na nabożeństwach. Dopiero w 1781 roku ewangelicy dostali zgodę na tworzenie parafii oraz mogli budować swoje kościoły. Od 1961 roku corocznie są tu odprawiane nabożeństwa w pierwszy czwartek po Święcie Trójcy Świętej (rzymsko-katolickie Święto Bożego Ciała).

Ustroń - Równica
Ustroń - Równica
Na szlaku
« 1 z 17 »


Atrakcje na Czantorii

Czantoria (995 m n.p.m) to najwyższy szczyt Ustronia. Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Z położonej na wschodnim stoku polany Stokłosica (górna stacja kolejki) roztacza się piękna panorama na dolinę rzeki Wisły i Ustronia. Podobnie jak Równica, Czantoria jest jednym z najliczniej odwiedzanych beskidzkich szczytów z bardzo dużym nagromadzeniem atrakcji. Niewątpliwie największą atrakcją jest sam wyjazd kolejką na polanę Stokłosica. Przy górnej stacji kolejki, na w/w polanie znajduje się letni tor saneczkowy o długości zjazdu 700 m. Tor ma 9 zakrętów przy różnicy poziomów około 50 m. Prędkość zjazdu wynosi do 30 km/h. Powrót odbywa się za pomocą wyciągu o długości 230 metrów. Czynny jest w dobrą pogodę w godzinach pracy kolejki. Kolejną atrakcją Czantorii jest Sokolarnia. Po uiszczeniu opłaty możemy przyjrzeć się z bliska i poznać ptaki drapieżne. Za główną atrakcję uważany jest Orzeł Bielik, ale swój dom mają tu m.in.: Rarogi, Harrisy, Sokoły Wędrowne, Myszołowy, Pustułki, Sowy. Możliwe jest również robienie zdjęć oraz za dodatkową opłatą istnieje możliwość zrobienia sobie zdjęcia z ptakiem trzymanym na specjalnej rękawicy.
Zdecydowanie warto wejść na sam szczyt Czantorii, z górnej stacji kolejki prowadzi czerwony szlak, a pokonanie zajmie nam około 30 minut. Nie wszyscy wiedzą, że biegnie tam granica polsko-czeska. Piękne widoki na pasmo Równicy, Baranią Górę, Beskid Morawsko-Śląski i Pogórze Śląskie, zapewnia nam wejście po czeskiej stronie na stalową wieżę widokową z platformą na wysokości 29 metrów (wstęp płatny, możliwość płacenia złotówkami). Na szczycie nie brakuje również punktów gastronomicznych. Po czeskiej stronie schronisko Ćantoryje, po polskiej mniejsze sezonowe oraz knajpka „Koliba na Czantorii” [www.kolibanaczantorii.pl].

Ustroń - Czantoria
Ustroń - Czantoria
Szlakiem czerwonym na polanę Stokłosica
« 1 z 30 »


Sokolarnia na górze Czantoria „Anatum”


Piesze szlaki spacerowe Ustronia        

Początek tras spacerowych swój początek mają w większości na rynku Ustronia. Oznaczone są kwadratem przeciętym przekątną dzielącą go na dwa trójkąty, gdzie górny zawsze jest biały, natomiast dolne mogą mieć kolor; zielony, niebieski, czarny, czerwony, itp. Długości oraz czas przejścia przedstawione poniżej to dane w przybliżeniu.

Trasa 1 – Szlak Miejski [Długość 3 km – czas przejścia 1: h]
Krótki szlak spacerowy, proponowany wg przewodników zalecany na pierwszy spacer po Ustroniu. Wędrując nim można zobaczyć wiele ciekawych miejsc m.in. Muzeum Ustrońskie, Staw Kajakowy, Park Kuracyjny i Amfiteatr.

Trasa 2 – Szlak Nadwiślany [Długość 7 km – czas przejścia 3:00 h]
Trasa prowadzi prawym brzegiem, wzdłuż rzeki Wisły.

Trasa 3 – Szlak Źródlany [Długość 8 km – czas przejścia 3:30 h]
Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych i widokowych szlaków spacerowych Ustronia. Wiele razy po drodze mijamy górskie potoki. Na trasie warte uwagi jest „Źródło Żelaziste”, odkryte w 1883 roku oraz „Źródło Karola”, które znajduje się w głębi lasu, na kocu szlaku źródlanego.

Trasa 4 – Szlak Sanatoryjny [Długość 4 km – czas przejścia 1:30 h]
Trasa prowadzi wyłącznie drogą utwardzoną, wśród sanatoriów i domów wczasowych w kształcie piramid, przez dzielnicę Ustroń Zawodzie. Szlak swój koniec ma przy Leśnym Parku Niespodzianek, gdzie podziwiać możemy jelenie, żubry, muflony, daniele, dziki, orły, sepy, sowy, i wiele innych gatunków zwierząt.Wspaniała atrakcja dla dzieci.

Trasa 5 – Szlak Leśny [Długość trasy 8 km – czas przejścia 3:30 h]
Początkowo szlak biegnie razem z żółtym szlakiem turystycznym, którym dojdziemy na Małą Czantorię. Żółty szlak spacerowy zatacza spore koło po lesie u stóp w/w Małej Czantorii. Jego trasa prowadzi w większości szeroką utwardzoną drogą, która nie wymaga od wędrujących większego wysiłku. Oferta dla lubiących ciszę i spokój.

Trasa 6 – Szlak Zabytkowy [Długość trasy 4 km – czas przejścia 2:00 h]
Szlak prowadzi w całości chodnikiem, a miejscami drogą asfaltową. Jak sama nazwa wskazuje na trasie będziemy mieli kilka ciekawych zabytków, choć zaznaczyć trzeba, że Ustroń nie posiada ich zbyt wiele. Zobaczymy m.in. Muzeum Stara Zagroda w zabytkowej góralskiej chacie (czynne tylko w sezonie), kościół Ewangelicko-Augsburski z 1856 roku, budynek pierwszej polskiej szkoły w Ustroniu, zbudowany w 1787 roku, a przebudowany w XIX wieku oraz kościół pod wezwaniem Św. Klemensa Papieża poświęcony w 1788 roku.

Trasa 7 – Ścieżka przyrodniczo-leśna „Skalica” [Długość 4 km – czas przejścia 2:00 h]
Początek trasy znajduje się przy Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu Jaszowcu. Na trasie spotkamy liczne tablice poglądowe, opisujące miejscową faunę i florę. Warto dodać iż w Ośrodku Edukacji ‚Leśnik” można zaopatrzyć się w folder prezentujący walory przyrodnicze Uroczyska „Skalnica”, ponieważ ścieżka nie posiada oznakowania przebiegu trasy.

Czy wiesz że… W Ustroniu przy dworcu PKP rozpoczyna się Główny Szlak Beskidzki? Najdłuższy szlak w polskich górach. Jest oznakowany kolorem czerwonym, trasa ma długość 495,8 km i prowadzi aż do Wołosatego w Bieszczadach. Czytaj więcej…


Zobacz również
Ustroń

Mural na Bibliotece Miejskiej w Ustroniu - Jeden z największych murali Czytaj więcej

Gmina Strumień

Gmina Strumień jest najbardziej na północ wysuniętą częścią powiatu cieszyńskiego. Ze względu na obecność licznych Czytaj więcej

Zameczek Petrovice

Miejscowość Petrowice leżąca koło Karwiny – znalazła się w granicach Czechosłowacji w 1920 roku jako Petrovice. Czytaj więcej

Skoczów

Gmina Skoczów położona jest w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, leży na przedgórzu Beskidu Śląskiego, Czytaj więcej

Dwór Kossaków

Górki Wielkie to wieś na Śląsku Cieszyńskim, położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.