Zameczek RP w Wiśle

Zameczek RP w Wiśle
Share Button

Wisła to znana miejscowość wypoczynkowa w Beskidzie Śląskim, położona na wysokości 431 m.n.p.m. (centrum) u źródeł królowej polskich rzek. Od zachodu miasto otacza pasmo Czantorii i Stożka, od wschodu Równica, Trzy Kopce Wiślane i Przełęcz Salmopolska. Jej południowa część stanowi masyw Baraniej Góry.

Zameczek w latach 1939-1941 w czasie okupacji niemieckiej

Historycznie Wisła związana była z księstwem cieszyńskim. Jako osada figurowała już w 1615 roku, a w 1643 roku ostatnia księżna z rodu Piastów Cieszyńskich – Elżbieta Lukrecja zatwierdziła prawne powstanie Wisły. Po jej śmierci księstwo cieszyńskie przeszło w ręce Habsburgów. Do końca XIX wieku osada miała charakter pasterski. Dopiero przyjazd Bogumiła Hoffa znanego wówczas etnografa, który zachwycony Wisłą wraz z synem rozpropagował jej uzdrowiskowe i letniskowe walory, publikując w ‚Tygodniku Ilustrowanym” artykuł (1885 r.) „Wycieczka do źródeł Wisły”.
Dziś to co najbardziej kojarzy się z kurortem to przede wszystkim malownicze krajobrazy górskie, sporty zimowe i oczywiście – Adam Małysz. Jednak jedną z największych atrakcji turystycznych miasta, którą warto zobaczyć jest Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle Czarnem (Mapa Google) . Zespół Zabytkowy składa się z: Zamku Górnego, Zamku Dolnego – część konferencyjna i pokoje hotelowe, Zamku Dolnego – Gajówki restauracja i pokoje hotelowe oraz Kaplicy pw. Świętej Jadwigi Śląskiej.
Pierwsza budowla na tym terenie powstała na polecenie arcyksięcia cieszyńskiego Fryderyka, jeszcze przed I wojną światową w 1906 roku, na tzw. Zadnim Groniu był to „Myśliwski Zameczek” Habsburgów wybudowany w karpackim stylu z apartamentem dla arcyksiężnej rodziny i licznymi pokojami dla gości. Po upadku monarchii austro-węgierskiej zameczek opustoszał. Po pożarze w 1927 roku w jego miejscu wybudowano nowoczesną rezydencję dla prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego.
W latach okupacji niemieckiej zamek został zmieniony w ośrodek wypoczynkowy dla oficerów III Rzeszy, a po wojnie na powrót stał się rezydencją głowy państwa. W latach PRL-u, kiedy zniesiono urząd prezydenta w zamku odpoczywali komunistyczni dygnitarze m.in. Józef Cyrankiewicz, czy Edward Gierek. Swoją pierwotną funkcję odzyskał w 2005 roku dzięki staraniom ówczesnego Prezydenta. Obecnie w Dolnym Zamku funkcjonuje hotel oraz kawiarnia, a historyczna część Zamku Górnego oraz Kaplica udostępnione są zwiedzającym.

Zwiedzanie
Rezydencje można zwiedzać cały rok z wyłączeniem niedziel i dni świątecznych. Wycieczki odbywają się w grupach z przewodnikiem. Jedna grupa może liczyć, łącznie z organizatorem, nie więcej niż 25 osób. Bezpłatne zwiedzanie obiektu jest możliwe od środy do soboty w godzinach 11;00, 12:30, 14:00. Ze względu na charakter obiektu, Rezydencja zastrzega sobie prawo do odmowy lub przesunięcia terminu zwiedzania. Co najmniej na 10 dni przed planowanym wejściem należy przesłać listę osób zwiedzających zawierającą imiona, nazwiska oraz numery PESEL (tylko osoby dorosłe). Wszystkie informacje znajdziemy na oficjalnej stronie www.zamekwisla.pl (zakładka zwiedzanie). W dniu zwiedzania wymagane są do okazania funkcjonariuszom BOR-u dokumenty tożsamości, a dzieci – legitymację szkolną.
Nawet jeśli nie planujemy zwiedzania zamku warto się tu zatrzymać, w zamku dolnym nie trzeba się zapisywać aby go zobaczyć. Z jego terenu roztacza się piękny widok na zaporę i zbiornik wodny – Jezioro Czerniańskie.

  

  

  

  


Zobacz inne zamki i pałace

  

  


  

Zobacz również
Skoczów

Gmina Skoczów położona jest w historycznych granicach regionu Śląska Cieszyńskiego, leży na przedgórzu Beskidu Śląskiego, Czytaj więcej

Szlaki Ustronia

Na szczycie Czantorii Beskid Śląski to najbardziej na zachód wysunięta część Czytaj więcej

Ustroń

Mural na Bibliotece Miejskiej w Ustroniu - Jeden z największych murali Czytaj więcej

Polski Cieszyn

Polski Cieszyn -  Miasto Trzech Braci Cieszyn jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast południowej Czytaj więcej

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała miasto nazywane Małym Wiedniem Bielsko-Biała położone jest nad rzeką Biała, na granicy Beskidu Śląskiego, Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.