Czechy-Ostrawa

Czechy-Ostrawa
Share Button

Ostrawa centrum kulturalno-rozrywkowe Kraju Śląsko-Morawskiego.

Herb Ostrawy – zobacz opis

Ostrawa jest trzecim co do wielkości miastem Republiki Czeskiej. Położona na granicy Śląska Cieszyńskiego, Śląska Opawskiego i Moraw, znajduje się 10 km od południowych granic Polski i 50 km na zachód od granicy słowackiej. Od Pragi stolicy Czech jest oddalona o 340 km, 170 km od Brna, 90 km od Katowic oraz 310 km od Wiednia. Przez miasto przepływa rzeka Odra, Ostrawica, Opawa oraz Łucyna.
Ostrawa jest jednym z najstarszych miast w Czechach, o którym pierwsze wzmianki w pismach pojawiły się w 1267 roku. Miasto zostało założone wzdłuż tak zwanego szlaku bursztynowego, z którego kupcy korzystali jako główna trasa łącząca Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym, warto dodać, że do XVIII wieku Ostrawa była znana jako duże miasto handlowe, gdzie na jej terenie odkryto złoża węgla. Fakt ten znacznie przyspieszył rozwój przemysłowy regionu, miasto stało się prawdziwym poligonem działań przemysłowych. Zbudowano kopalnie, fabryki koksu i huty stali, Ostrawę nazywano „brudnym miastem”. Taki stan rzeczy trwał przez dwa stulecia, do 1994 roku. W tym czasie wydobycie węgla w mieście zostało zakończone i niewiele zostało z ciężkiego przemysłu. Przez ostatnie dziesięciolecia Ostrawa ciężko pracowała, aby oczyścić swój wizerunek i przyznać trzeba, że jej się to udało. Stworzyła tętniące życiem miasto, z mnóstwem atrakcji dla odwiedzających. Wiele zakładów zostało przebudowanych, a kilka dawnych obszarów przemysłowych stało się ośrodkami kultury i atrakcjami turystycznymi. Oprócz interesujących miejsc technologicznych, Ostrawa oferuje również odwiedzającym wiele innych kulturowo-historycznych atrakcji, o których szerszy opis znajdziecie poniżej. Dodatkowo miasto jest dziś jednym z najbardziej zielonych miast w Republice Czeskiej. Poza rozległymi parkami i kompleksami leśnymi można tutaj znaleźć trzy rezerwaty przyrody, cztery pomniki przyrody, a wspinając się na blisko 87-metrową wieżę Nowego Ratusza, można podziwiać panoramę miasta oraz wyjątkowy widok na Beskidy wraz z ich najpiękniejszymi szczytami. Przy dobrej widoczności można zaobserwować nawet masyw Jesionków z najwyższym wzniesieniem Moraw–Pradziadem.

  

Ciekawostka… Nazwa Ostrawy pochodzi od rzeki Ostrawicy, która dzieli miasto na części morawską i śląską. Słowo – Ostrawa, „ostrý”, oznacza „ostro, szybko, szybko płynącą rzekę”.

  

 


Co możemy zobaczyć

  

W mieście znajduje się wiele zabytków i miejsc, które warto zobaczyć. Do najważniejszych można zaliczyć m.in. centralny plac Tomasza Masaryka (mapa Google: Masarykovo náměstí) – rynek znajduje się w historycznej Ostrawie Morawskiej, otoczony jest kamienicami z XIX i XX wieku. W jej centralnym punkcie stoi barokowa rzeźba św. Floriana patrona strażaków (mapa Google: Socha sv. Floriána), jako podziękowanie za uratowanie miasta przed wielkim pożarem. Pomnik stał tu przez prawie 300 lat. W 1960 roku został usunięty przez komunistów, jednak pod koniec XX wieku podjęto wysiłki w celu przywrócenia figury. Na szczęście udało się to, i 4 maja 2008 roku odrestaurowany i zrekonstruowany posąg stanął na plac Masaryka ponownie. Klika metrów dalej, stoi Kolumna Maryjna (mapa Google: Mariánský morový sloup), najstarsza zachowana rzeźba barokowa w mieście, została wzniesiona w 1702 roku i podobnie jak figura św Floriana została rozebrana w połowie XX wieku. W 1992 roku został wzniesiona ponownie. Na zachodnim krańcu południowo-wschodniego rogu placu Masaryka znajdziemy kolejny zabytek – Stary Ratusz (mapa Google: Ostravské muzeum). Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1539 roku. Podczas wielkiego pożaru miasta w 1556 roku ratusz spłonął, a następnie został odbudowany. Dziś jest siedzibą Muzeum Ostrawskiego (od 1931 r.), zawiera zbiory historii sztuki, historię miasta oraz przyrodę i krajobraz okolicy. Unikatowym eksponatem i dumą Muzeum Ostrawskiego jest zegar astronomiczny.
Choć Czechy nie są krajem bardzo wierzącym, to jednak zachowało się tam wiele zabytkowych kościołów. Najstarsza świątynia w Ostrawie to Kościół św. Wacława ( mapa Google: Kostel svatého Václava), od placu oddalony około 200 metrów. Kościół stoi na miejscu starszego kościoła zbudowanego w połowie XIII wieku. Wygląd budynku łączy prawie wszystkie style architektoniczne, od jego gotyckiego pochodzenia po barokowe adaptacje klasycystyczne z początku XIX wieku. W latach 90-tych XX wieku, po generalnym remoncie kościół św. Wacława stał się ponownie najcenniejszą budowlą morawskiej Ostrawy. Kolejny budynek sakralny, znajdujący się kilka kroków na północny zachód od centralnego placu Masaryka, i który warto odwiedzić to Katedra Boskiego Zbawiciela (mapa Google:  Římskokatolická Farnost Ostrava – Moravská Ostrava) kościół zbudowano w latach 1883–1888. Całkowitą przebudowę świątyni przeprowadzono w latach 1981–1983, ponownie w latach 2014–15. Od 1996 roku jest kościołem katedralnym nowo utworzonego biskupstwa ostrawsko-opawskiego. Trzeba koniecznie odwiedzić Wieżę widokową Nowego Ratusza (mapa Google: Nová radnice Ostrava), to chyba najpopularniejsza atrakcja turystyczna miasta, usytuowana jest od placu Masaryka jakieś 800 metrów. Nowy Ratusz wybudowany w latach 1925–1930 jest największym kompleksem ratuszowym w Republice Czeskiej a jego 85,6–metrowa wieża widokowa jest najwyższą wieżą ratuszową w kraju. Taras widokowy znajduje się na wysokości 73 metrów, otwarte jest codziennie od 9:00–19:00. Jak już wyżej wspomniałem, w pogodny dzień można zobaczyć całe miasto, pobliskie Beskidy, a nawet części Polski. Innym powodem dla, którego warto wejść na wieże jest widok ilości zieleni, jaka otacza ten były teren przemysłu ciężkiego. To tylko niektóre, bardziej znane miejsca w Ostrawie i aby zobaczyć naprawdę wszystkie to trzeba sobie zarezerwować dużo więcej czasu na zwiedzanie niż jeden dzień.

 

 

  

Jednym z najlepszych sposobów na zakończenie dnia w Ostrawie jest spacer wzdłuż rzeki Ostrawicy i przy okazji wizyta na nitowanym łukowym moście nad rzeką Ostrawicą (mapa Google: Most Miloša Sýkory) z 1913 roku, łączący morawską i śląską część Ostrawy. Most dodajmy ma bardzo ciekawą historię. W czasie drugiej wojny światowej, a w zasadzie gdy miasto zostało wyzwolone przez wojska radzieckie i kiedy ich czołgi przybyły z centrum miasta do mostu i chciały jechać dalej, nie było takiej możliwości, ponieważ most był zaminowany. W tym czasie dwudziestoczteroletni Milos Sykora i jego przyjaciel Olsak zgłosili się na ochotnika do przecięcia drutów pod mostem. Udało im się uratować most, ale Sýkora został zabity podczas ucieczki. Rosyjski czołg faktycznie przekroczył most, ale z drugiej strony został trafiony trzema pociskami przeciwpancernymi. Bohaterski akt Miloša Sýkory przypomina nie tylko nazwa mostu, ale także po śląskiej stronie rzeki stoi pomnik czołgu ( mapa Google: Památník československé tankové brigády v SSSR) i samego Miloša Sýkory (mapa Google: Pomník Miloše Sýkory).
Około dwieście metrów od pomnika w pobliżu słynnego mostu Sýkora, na zboczu nad prawym brzegiem rzeki Ostrawicy, znajduje się kolejny ciekawy budynek, w prawdzie nie do zwiedzania, ale bardzo ładny – Ratusz w Śląskiej (polskiej) Ostrawie (mapa Google: Radnice Slezské Ostravy). Budynek zabytkowy został zbudowany w latach 1911–1913 w stylu neorenesansowym. Obecnie w ratuszu ma swoją siedzibę urząd Śląskiej Ostrawy, który wykorzystuje ją jako pomieszczenie reprezentacyjne. Warto w tym miejscu dodać, iż Śląska Ostrawa jest dziś jedną z dzielnic miasta Ostrawy. Dawniej do 1919 roku było to samodzielne miasto, od 1919 roku miasteczko znalazło się w granicach Czechosłowacji i w listopadzie tego roku jego nazwę przemianowano na Śląska Ostrawa, a 17 września 1920 uzyskało pełnię praw miejskich. W 1941 roku miasto zostało przyłączone do Morawskiej Ostrawy.

  

  


Zamek w Śląskiej Ostrawie

  

Na koniec koniecznie trzeba napisać o głównym historycznym symbolu miasta – Śląski Zamek Ostrawski ( mapa Google:  Slezskoostravský hrad). Od ratusza w Śląskiej Ostrawie oddalony jest około jednego kilometra. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku z inicjatywy książąt z opolskiej linii Piastów śląskich, w pobliżu ujścia rzeki Łucyny do Ostrawicy. Miał bronić szlaku handlowego z Opawy przez Cieszyn do Krakowa. Jednocześnie był warownią na granicy Śląska. Tą drugą funkcję przestał pełnić w 1327 roku, kiedy Księstwo Cieszyńskie zostało zhołdowane przez króla Czech. O jego znaczeniu świadczy fakt, że już w XIII wieku był otoczony ścianą o wysokości 4 m szerokości 2,5 m. W 1534 roku Gotycki zamek został przebudowany na renesansowy pałac, a ślady tej przebudowy nadal można zobaczyć w ruinach i wystroju wnętrza. Z tego okresu pochodzi główna brama z nową wieżą, która przetrwała do dnia dzisiejszego oraz kaplica, sala rycerska i nowa baszta.
W swej historii zamek często zmieniał właścicieli. Podczas wojny trzydziestoletniej okolice były wielokrotnie niszczone przez wojska wielu armii. W 1621 roku zamek i miasto (wówczas Polską Ostrawę) złupiły wojska neapolitańskie, w 1626 roku duńskie, a w 1628 armia Albrechta von Wallensteina. W kolejnej dekadzie wojny, w latach 1642-1649 zamek i Ostrawę obsadzili Szwedzi. Podczas wojen śląskich zamek okupowali żołnierze pruscy. W 1714 zamek oraz Polską Ostrawę z rąk rodziny Sedlnickich kupiła szlachecka rodzina Wilczek. W 1872 roku spłonęło lewe skrzydło zamku, ale zostało odbudowane. W latach 90-tych XIX wieku z powodu prowadzonego pod ziemią intensywnego wydobycia węgla budowla zapadła się o 16 metrów. Ponieważ wydobycie węgla nie ustało, zamek był w coraz gorszym stanie, i powoli wyprowadzali się z niego mieszkańcy – w 1930 roku w 8 zdolnych do zamieszkania pomieszczeniach żyło 26 osób, a w 1934 roku można było mieszkać tylko w trzech pomieszczeniach. W II połowie lat 30-tych obiekt opustoszał – nocowali tam już tylko bezdomni. Były propozycje, aby obiekt przerobić na reprezentatywny gmach na pograniczu Moraw i Śląska, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Zniszczenia dopełniła II wojna światowa, w 1944 roku podczas bombardowania uszkodzono lewą stronę zamku. W 1945 roku państwo czechosłowackie dekretem odebrało go rodzinie Wilczków (administrowała nim kopalnia), w latach 50-tych groziła mu rozbiórka. W późniejszym czasie niewiele się na zamku działo. W 1992 roku zamek kupiła prywatna firma z zamiarem przebudowy go na luksusowy hotel i centrum kulturalno-konserwacyjne, ale ten projekt również upadł. Dopiero w 2001 roku kupiło go miasto Ostrawa i rozpoczęto intensywne prace rekonstrukcyjne. w 2004 roku dokonano uroczystego otwarcia, z przeznaczeniem na imprezy kulturalne.
Dziś zamek w Ostrawie Śląskiej jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Odbywają się w nim wystawy, koncerty, przedstawienia teatralne, czy też jarmarki. W jego wnętrzu możemy oglądać kilka stałych ekspozycji opowiadających historię budynku i miasta Ostrawy, wystawę narzędzi tortur, akwaria z rybami słodkowodnymi i galerię zamkową.

Czy wiesz że… Na zamku w Śląskiej Ostrawie w 1637 roku ważnym gościem była Cecylia Renata Habsburżanka, siostra cesarza Ferdynanda III Habsburg ? Spędziła tu noc, podczas podróży do Królestwa Polskiego, na ślub z polskim królem Władysławem IV.

 

 

  

W Ślaskiej Ostrawie warto jeszcze odwiedzić Zoo. Ostrawskie Zoo zostało założone w 1951 roku. Zajmuje powierzchnię 100 hektarów i jest domem dla prawie 360 ​​różnych gatunków zwierząt. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji jest sezonowe, karmienie zwierząt, wieczorne wycieczki z przewodnikiem i szereg imprez towarzyszących, nie tylko dla dzieci. W Zoo Ostrawa każdy znajdzie coś dla siebie. Zoo zaprasza codziennie przez cały rok, w okresie wakacji letnich w godz. 9.00-19.00 (kasy i pawilony zamykane są godzinę wcześniej).
Więcej znajdziecie tutaj 

  


  

Zobacz również
Czechy – Opawa

Opawa, miasto nazywane Białą Perłą Śląska, oferuje zabytki od gotyku po skarby architektury pierwszej połowy Czytaj więcej

Czechy – Hlučín

Miasto Hlučín leży na Śląsku Opawskim, w kraju morawsko-śląskim, na wschodzie Czech między Ostrawą i Czytaj więcej

Czechy – Štramberk

  Štramberk to niewielkie miasto położone w kraju morawsko-śląskim, w Czechach, około 40 km na Czytaj więcej

Czechy – Děčín

Děčín to najniżej położone miasto w Republice Czeskiej (135 m.n.p.m.). Leży u zbiegu Łaby, Ploučnice Czytaj więcej

Czechy – Frydek-Mistek

Frydek-Mistek leży w Czechach nad rzeką Ostrawica, na pograniczu Śląska Cieszyńskiego i Moraw. Warto dodać Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.