Albania-Kruja

Albania-Kruja
Share Button

Kruja to albańskie miasto położone malowniczo na grzbiecie góry o tej samej nazwie, około 30 kilometrów od stolicy Tirany. Ta pierwsza historyczną stolicą kraju znajduje się na liście najczęściej odwiedzanych miejsc w Albanii. Większość odwiedzających je turystów przyjeżdża tu na jednodniową wycieczkę z Tirany lub Durres. Nazwa i znaczenie miasta są ściśle związane z 25-letnią działalnością bohatera narodowego Albanii – Skanderbega (Jerzego Kastrioty Skanderbega), który w piętnastym wieku uczynił Kruję bastionem oporu przeciwko Imperium Osmańskim.
Miasto jest widoczne z daleka, pierwszą rzeczą, którą rzuca się w oczy, są pozostałości średniowiecznej dawnej twierdzy (mapa Google: Zamek w Krui). Jego mury wyraźnie górują nad miastem, więc właściwie nie da się tam nie trafić. Zamek w Krui istniał zanim Skanderbeg ustanowił tu w XV wieku swoją siedzibę. W wyniku rebelii Skanderbega, wojska osmańskie trzykrotnie oblegały zamek: w 1450, 1466 i w 1467 roku. Wszystkie próby zakończyły się niepowodzeniem ze względu na mocno defensywną lokalizację twierdzy mieszczącą się na skalistym zboczu góry. Dopiero 12 lat po śmierci wodza w 1478 roku doszło do czwartego oblężenia Kruji, tym razem wojska osmańskie zwyciężyły i zdobyły zamek, tym samym udało im się przejąć kontrolę nad całą Albanią, która na ponad 400 lat zniknęła z mapy świata.
Do dziś z zamku Skanderbega niewiele zostało. Na teren warowni wchodzi się przez długą, bardzo dobrze zachowaną bramę. Wśród ruin w obrębie murów zamku stoi stara Wieża Zegarowa. W pobliżu wieży znajduje się Muzeum Narodowe „Gjergj Kastriot Skënderbeu” (mapa Google: Museo Nazionale Giorgio Kastriota Scanderbeg), warto dodać iż, w całej Albanii istnieje wiele muzeów i pomników postawionych na cześć tego wielkiego bohatera, jednak najważniejszym jest właśnie to w Krui. Muzeum zbudowano w 1982 roku w czasach reżimu Envera Hoxhy na pamiątkę albańskiego bohatera narodowego, 500 lat po jego śmierci – dodajmy bez poszanowania prawdy historycznej dotyczącej obiektu.
W muzeum znajdują się eksponaty związane z historią miasta i regionu, ale głównie poświęcone jest legendarnemu przywódcy i przedstawiają kronikę życia i jego osiągnięcia militarne. Wystawiona jest m.in. kopia hełmu Skanderbega, odtworzona na podstawie rycin średniowiecznych (oryginalny hełm z typową kozią głową używany przez Skanderbega znajduje się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu). W zbiorach znajduje się także oryginalny dzwon z 1462 roku, oprócz tego zobaczymy, głównie militaria, które zostały wydobyte z ziemi w czasie prac archeologicznych, obrazy, zbroje, dokumenty i wiele innych artefaktów. Oprócz zwiedzania, z murów muzeum mamy możliwość podziwiania wspaniałej panoramy na góry i okolicę.

 

Czy wiesz że… Kruja była pierwszą historyczną stolicą kraju. Nazwa miasta pochodzi od słowa krua, które oznacza „źródło”.

 

 

 


Któż to jest ten Skenderbeg?

 

Współczesny przedruk ryciny z 1584 roku znajdujący się w muzeum w Krui przedstawiający Skanderbega

Skanderbeg a właściwie Gjergj Kastrioti, w Polsce znany jako Jerzy Kastriota. Pochodził właśnie z tej części Albanii. Jest uznawany za niekwestionowanego i największego albańskiego bohatera narodowego, który w XV wieku, przez 25 lat (1443-1468), jako książę Albanii i Epiru, walczył przeciw imperium Osmanów w obronie ojczyzny i chrześcijaństwa. Dzięki wykazanej determinacji, inteligencji, mądrości i odwadze Skanderbeg utworzył niezależne państwo albańskie, które przetrwało aż do jego śmierci w 1468 roku. Jako swój znak w zmaganiach z potęgą osmańską przyjął czarnego dwugłowego orła, prawdopodobnie na wzór godła imperium bizantyjskiego, jako symbol siły, władzy i szlachetności. Jerzemu Kastriocie po raz pierwszy w historii Albanii udało się skutecznie przeciwstawić przeważającym siłom osmańskim oraz zjednoczyć wszystkie klany, plemiona i rody albańskie w walce przeciw wspólnemu wrogowi. Symbolem oporu Albańczyków pod komendą Skanderbega stała się położona wysoko w górach Kruja, pierwsza stolica Albanii, której wojska osmańskie nigdy nie zdobyły szturmem. Do dzisiaj jest ona dla Albańczyków tym, czym Gniezno dla Polaków, kolebką i symbolem państwowości.

źródło: Towarzystwo Polsko-Albańskie (www.towpolalb.pl)

 

 


Co jeszcze możemy zobaczyć na terenie zamku ?

 

Przed muzeum znajdują się pozostałości meczetu z czasów osmańskich i jego minaretu (mapa Google: Xhamia e Fatih Sulltan Mehmetit), nazwanego na cześć człowieka, który w końcu złamał opór zamku, sułtana Mehmeda Fatihuta. W południowej części twierdzy mieściła się wcześniej osada zamkowa. Obecnie mieszkają tam osoby prywatne. W to miejsce dojdziemy  labiryntem wąskich uliczek między domami, gdzie po drodze będziemy mijać mnóstwo wysokich murów, mostków, przejść itp.
Często pomijaną atrakcją w twierdzy Kruje jest „Teqe Dollme z Bektashi” (mapa Google: Santuario de Hajji Mustafa Baba). To mały meczet z 1789 roku należy do sufickiego zakonu Bektashi, gałąź islamu dla praktykujących Bektashi. My mieliśmy to szczęście, że było otwarte, oprowadził nas miejscowy Albańczyk opiekujący się tą świątynią. W jego wnętrzu i w ogrodach znajduje się kilka grobów dostojników Bektaschi. Przed drzwiami meczetu na świętym terenie stoi duże drzewo oliwne posadzone w dniu ślubu Skanderbega.
Na południowo-zachodnim krańcu zamku Kruja w pobliżu świątyni Dollme znajduje się średniowieczny Hammam (mapa Google: Hamami i Kalasë së Krujës), czyli łaźnia parowa, jest kolejnym ciekawy zabytkiem, który warto odwiedzić. Z łaźni korzystała elita miasta. W 1963 roku budynek został ogłoszony zabytkiem kultury pierwszego stopnia.

 

 

Około 100 metrów na południe od Muzeum Skanderbega, również w murach zamkowych mieści się Narodowe Muzeum Etnograficzne (mapa Google: Museo Etnografico di Croia) z wystawami tradycyjnego życia w Albanii. Powstało 20 listopada 1989 roku w starym orientalny budynku z XVIII wieku, służy jako przestrzeń wystawowa dla typowych albańskich artefaktów z XVII i XVIII wieku. Na parterze możemy zobaczyć m.in. tradycyjne narzędzia rolnicze, w tym kompletny młyn kamienny oraz pomieszczenie, w której znajduje się kuźnia, gdzie dokonywano obróbki żelaza dla potrzeb miasta. Kolejne pomieszczenie na parterze wykorzystywane było do obróbki ceramicznej, w której wyrabiano cegły, dachówki oraz przedmioty domowego użytku. W następnym dowiadujemy się, jak wytwarzano rakiję i wino.
Na pierwszym piętrze budynku jest pokój dla kobiet lub panny młodej, gdzie widać oryginalne skrzynie mieszczące posag, obrazy z XVII wieku oraz charakterystyczne dwa typy okien, z których te z gipsu służą do przepuszczania światła, a dolne z drewna – do przewietrzania. Na korytarzu łączącym pokoje zobaczymy tradycyjne ubrania pana młodego i panny młodej. Dalej przechodzimy do najciekawszego XVIII-wiecznego pokoju, pomieszczenia dla mężczyzn z pięknym bardzo ciekawym sufitem, wiszącą na ścianie bronią i kominkiem.
Kolejny pokój to łaźnia, jest w nim wanna na wodę oraz podgrzewany kominek z drugiej strony ściany, z jadalni. W górnej części jadalni widać balkon, jest tam także komin podgrzewający jednocześnie wodę i pokój. Obok znajduje się kuchnia, w której przedstawione są naczynia ceramiczne, z miedzi i drewna.

 

 

 

Czy wiesz że… Kruja jeszcze kilkanaście lat temu w czasach kiedy rządził dyktator i jeszcze trochę po nim, była jednym miejscem w Albanii, gdzie można było kupić jakiekolwiek pamiątki.

 

Tuż pod twierdzą i chyba od tego powinien zacząć ten opis, na drodze do zamku znajduje się słynny Bazar Orientalny (mapa Google: Pazari I Vjetër I Krujë), który w czasach swojej świetności widział ponad 200 kupców sprzedających swoje towary mieszkańcom i odwiedzającym zamek. Bazar prawie zniknął na początku XX wieku i został przywrócony do życia w czasach reżimu dyktatora. Obecnie ma tylko około 60 sklepów, które działają wyłącznie dla turystów. Pomimo niewielkich rozmiarów i tak jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w kraju. Większość wycieczek, nawet gdy nie mają w planie zwiedzenia zamku, zazwyczaj oferują krótki postój w mieście tylko ze względu na zakupy. Bazar oferuje lokalne produkty, pięknie haftowane tradycyjne stroje, drewniane ozdoby, tradycyjne rzemiosło, pamiątki, antyki, biżuterię i setki innych drobiazgów. Wśród pamiątek nie brakuje popielniczek w kształcie bunkra, breloków z flagą albańską, a nawet kubków ze zdjęciem dyktatora Envera Hoxha. Trzeba również dodać, że nawet tu wkradła się wszechobecna komercja i niektóre towary pochodzą z Turcji i Chin, więc musimy uważać aby nie kupić tandety. Jeśli ktoś chce zobaczyć próbkę kultury osmańskiej w stylu albańskim to polecam odwiedzić to miejsce.

 

 


 

Zobacz również
Albania – Berat

Miasto tysiąca okien Miasto Berat znajduje się w południowo-środkowej Albanii, 100 km od stolicy Albianii Czytaj więcej

Albania-Tirana

Tirana jest nie tylko stolicą kraju i najbardziej zaludnionym miastem w Albanii, ale także najważniejszym Czytaj więcej

Albania – Durres

Durres to drugie co do wielkości miasto Albanii i główny port kraju. Leży w środkowej Czytaj więcej

Kosowo – Prizren

Prizren to drugie co do wielkości i jedno z najstarszych miast Kosowa, położone na zboczach Czytaj więcej

Macedonia-Ochryda

Ochryda miasto muzeum pod ochroną UNESCO, perła Macedonii Flaga Macedonii Północnej Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.