Zamek w Sosnowcu

Zamek w Sosnowcu
Share Button

Sosnowiec to miasto na południu Polski, w województwie śląskim, w Zagłębiu Dąbrowskim. Leży nad 3 rzekami: Czarną Przemszą, Białą Przemszą i Brynicą. Osadnictwo na terenie dzisiejszego Sosnowca ma bardzo długą historię, jednak pierwsze informacje na temat miasta pochodzą z połowy XVIII wieku, a prawa miejskie przyznano mu dopiero na początku XX wieku.
Pomimo iż Sosnowiec jest miastem stosunkowo młodym, nie brakuje tutaj miejsc, które warto odwiedzić. Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem jest Zamek Sielecki. Nie wiadomo jak wyglądał obiekt i gdzie dokładnie był posadowiony. Pierwsza informacja o obiekcie obronnym w Sielcu w dokumentach pochodzi z 1430 roku. Sielcem władał wtedy Bodzanta. W piśmie dowiadujemy się o konflikcie sąsiedzkim pomiędzy Bodzantą z Sielca a Mikołajem Korniczem Siestrzeńcem, burgrabią będzińskim. W jego trakcie Kornicz Siestrzeniec zdobył sielecki zamek. Spór zakończył się dopiero po usunięciu Kornicza z funkcji burgrabiego.
Na przełomie XV i XVI wieku dobra sieleckie w ramach odzyskiwania królewszczyzn przeszły na własność króla Kazimierza Jagiellończyka, po jego śmierci władał nimi kolejny Jagiellon na polskim tronie – Jan Olbracht, a po nim Aleksander Jagiellończyk. Nie trwało to długo, bo wkrótce ponownie dobra te wróciły w szlacheckie ręce. Do tego czasu nie wiadomo jak wyglądał ten obiekt. Historia budowy zamku jaką znamy dziś zaczyna się w 1620 roku, wtedy to Sebastian Minor z Przybysławic, dziedzic wsi Sielec herbu Półkozic ukończył budowę nowego zamku na planie czworoboku z dziedzińcem pośrodku. Upamiętniono to, tablicą zachowaną do dzisiaj w dawnej kaplicy z tą właśnie datą i herbem Minorów. Wygląd zamku z tego okresu przedstawiają inwentarze z 1665 i 1719 roku. Zamek w swej historii był wielokrotnie przebudowywany, przechodził przemiany nie tylko zewnętrzne, zmieniali się również jego właściciele. W rękach szlachty polskiej pozostał do 1802 roku. W czasie zaborów był własnością arystokracji niemieckiej. W 1814 roku został zakupiony przez Ludwika Anhalt-Koethena ówczesnego właściciela Pszczyny. Po pożarze z 1824 roku w latach 1824-1832 został odbudowany jako obiekt pozbawiony cech obronnych uzyskując w ten sposób charakter reprezentacyjno-pałacowy.
W 1856 roku zamek nabył hr. Andrzej Renard dla swojego syna Jana. Został gruntownie przebudowany tracąc swoją pierwotną formę. Wyburzono skrzydło wschodnie, zasypano fosę, powiększono wieże zamkowe od strony zlikwidowanego skrzydła, obok zamku powstał park w stylu angielskim. W rękach tej rodziny i związanej z nią spółki górniczej „Gwarectwo im. Hr. Renard” zamek pozostał do II wojny światowej, kiedy to majątek Gwarectwa został przejęty na rzecz Skarbu Państwa. Zamek Sielecki stał się własnością kopalni KWK „Sosnowiec”. Początkowo znajdowała się w nim administracja Kopalni, a później Muzeum Górnictwa. W tym czasie dokonano też zmiany zamkowego otoczenia. Wyburzono istniejące obiekty gospodarcze a na ich miejscu wzniesiono osiedle mieszkaniowe, co delikatnie mówiąc nie najlepiej wygląda, ponieważ zamek stoi w otoczeniu „gierkowskich” bloków mieszkalnych. Nie mogłem w to uwierzyć, że ktoś kiedyś mógł coś takiego wymyślić. W 1977 roku budynek przeszedł na własność Centralnej Wzorcowni Szkła Polskiego przedsiębiorstwa „Vitropol” i w latach 1978-1979 zabytek poddano ponownie remontowi. Kiedy pod koniec lat 80-tych upadał w Polsce komunizm w gmachu mieścił się Urząd Stanu Cywilnego z salami konferencyjnymi i restauracją jego stan był bardzo zły. Na tyle zły, że w 1995 zaprzestano jakiejkolwiek działalności i obiekt zamknięto. W tym czasie zniszczony zamek przejęło miasto Sosnowiec i rozpoczęto kolejny remont. Obecnie w zamku, wspaniale odrestaurowanym ma siedzibę „Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki„. Odbywają się wystawy: tematyczne, historyczne, twórców współczesnych, spektakle i koncerty. Ponadto Sosnowieckie Centrum Sztuki posiada Galerię Extravagance – dział historyczny, który zajmuje się organizowaniem wystaw związanych z historią miasta oraz historią Zamku Sieleckiego.

 

 

Czy wiesz że… w Sosnowcu w 1902 r. urodził się znany polski śpiewak (tenor) i aktor Jan Kiepura ? Cieszył się na arenie międzynarodowej dużą popularnością, odnosił sukcesy na scenach czołowych teatrów świata, jak również w salach koncertowych i na ekranie kinowym.

 


 

 


Zobacz inne Zamki i Pałace

 

 


 

Zobacz również
Pałac Mieroszewskich

Będziński Pałac Mieroszewskich położony jest w dzielnicy Gzichów we wschodniej części miasta, na prawym brzegu Czytaj więcej

Zamek w Będzinie

Będzin jest miastem położonym nad rzeką Czarną Przemszą, w północno-wschodniej części województwa śląskiego, w Zagłębiu Czytaj więcej

Zamek w Gliwicach

Makieta przedstawia Gliwice w XVII wieku. Gliwice to miasto leżące w Czytaj więcej

Zamek w Oświęcimiu

Oświęcim to miasto w województwie małopolskim. Leży nad rzeką Sołą w centrum Kotliny Oświęcimskiej, między Czytaj więcej

Pałac w Sławikowie

Sławików to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik. Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.