Czechy – Jičín

Czechy – Jičín
Share Button

Śladami Rumcajsa i Albrechta von Wallensteina

Jičín to gmina i miasto w Czechach, w kraju hradeckim w dawnym powiecie Jičín. Jest jednym z najbardziej malowniczych miast w Republice Czeskiej, często nazywany „Bramą do Czeskiego Raju”, stanowiąc jedno z głównych i największych miast tego regionu turystycznego. Miasto jest związane z postacią rozbójnika Rumcajsa i dowódcą Albrechtem von Wallensteinem, który na przełomie XVI/XVII wieku w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju tych terenów.

Galeria – interaktywny „Świat Rumcajsa“

Dziś Jičín i jego okolice są miejskim obszarem chronionym, w którym znajduje się wiele zabytków o wysokiej wartości historycznej i artystycznej. Niewątpliwie należy do nich centrum miasta, które w XX wieku, zostało uznane za miejską strefę zabytkową. W niej podziwiać możemy piękny kwadratowy rynek (inaczej zwany Plac Wallensteina) na którym, znajdują się: kolumna maryjna wzniesiona w 1702 roku, na jego postumencie stoi czterech aniołów, fontanna z posągiem Amfitryty pochodząca z 1835 roku, fontanna koronacyjna wzniesiona w 1836 roku na cześć, króla cesarza Ferdynanda V, który przejeżdżał tędy na swoją praską koronację oraz wiele historycznych budynków, większość z nich pochodzi z epoki renesansu lub wczesnego baroku. Jednak najważniejszą częścią rynku jest barokowy zamek. Jest on jednym z najrozleglejszych wczesnobarokowych zamków w Czechach. Stanowi istotną dominantę miejskiego rezerwatu zabytków Jičína. W zamku ma swoją siedzibę m.in. muzeum powiatowe oraz galeria ze stałą ekspozycją malarzy [www.muzeumhry.cz].
Przy rynku, w południowo-wschodnim narożniku nie sposób nie zauważyć, kolejnego zabytku miasta – Valdickiej Bramy, popularnego miejsca widokowego. Wybudowaną ją w latach 1568-1578 jako część umocnień miejskich. Ma ona 52 metry wysokości, a po pokonaniu 156 schodów na wysokości 32 metrów oferuje niezapomniane widoki na miasto i okolicę.
Kolejnym ciekawym zabytkiem, wartym odwiedzenia jest położonym w sąsiedztwie zamku Wallensteina i Valdickiej Bramy wczesnobarokowy kościół św. Jakuba, wybudowany na miejscu kilku wyburzonych domów w około 1627 roku. Kościół został wyświęcony w 1701 roku, wcześniej jednak budowlę dwukrotnie nawiedził pożar, został mimo wszystko wyremontowany w stylu szczytowego baroku. Z tego też okresu pochodzi późnobarokowe wyposażenie kościoła, które zachowało się do dziś. Świątynia w lecie otwarta jest od 7.00 – 19.00 [www.jicin.farnost.cz].
Idąc dalej z Placu Wallensteina, w kierunku południowo-zachodnim natrafimy na kolejny zabytek sakralny – kościół parafialny św. Ignacego, mieści się on na tzw. placu Swobody. Wybudowany przez Petra z Varntenberka, ówczesnego budowniczego zamku Kost, w pierwszej połowie XIV wieku. Pierwotnie był poświęcony św. Jakubowi, jednak w 1622 roku przekazano go jezuitom. Ci rozbudowali świątynię. Dobudowano północną i zachodnią zakrystię ze sklepieniem łukowym, z lunetami i zdobioną wczesnobarokową sztukaterią. Wewnątrz znajdują się cenne obrazy św. Ignacego z Loyoli i Panny Marii Ruszańskiej z XVII wieku, które jezuici otrzymali w 1637 roku z Rosji.
Kolejnym miejscem mieszczącym się blisko Placu Wallensteina jest Jičínska Synagoga. To jeden z niewielu dobrze zachowanych zabytków żydowskich w rejonie Czeskiego Raju. W latach sześćdziesiątych XX wieku po zaniku miejscowej gminy żydowskiej, budynek przeszedł pod opiekę miasta. W 2001 roku został oddany gminie żydowskiej w Pradze. Dzięki m.in. funduszom z Ministerstwa Kultury oraz gminy żydowskiej wykonano kompletny remont zabytku. Częścią synagogi jest cenny barokowy ołtarz a podczas rozpoznania budowlano-historycznego odkryto tu pierwotną kamienną podłogę i malowidła ścienne [www.basevijc.webnode.cz].
Nie tylko samo miasto, ale i jego bliskie okolice są warte zwiedzenia, jak już w/w Jičín jest bowiem świetnym punktem wypadowym do zwiedzenia Czeskiego Raju, który ze względu na swoje niezwykłe skalne miasta i wspaniałe zamki, zalicza się do najczęściej odwiedzanych miejsc w Republice Czeskiej.

 

 

Czy wiesz że… W Europie Jičín w szczególny sposób zapisał się w historii dwa razy? W XIX wieku a dokładniej w 1813 r. przywódcy koalicji anty-napoleońskiej spotkali się w tzw. sali konferencyjnej w Jičínie. Pierwsze wyniki tych negocjacji, można było już zaobserwować 16 do 19 października 1813 roku w bitwie pod Lipskiem, gdzie Napoleon został pokonany. Druga data to 26 czerwca 1866 r. przypomina jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii miasta, walka austriackiego i pruskiego wojska. W bitwie zginęło wówczas około 6000 osób. Sama bitwa stała się symbolem całej wojny.

 


 

 

 


Świat Rumcajsa według pisarza V. Čtvrtka przedstawiony przez plastyka Radka Pilařa

 

Zwiedzając Jičín, a już na pewno będąc tu z dziećmi, warto również wstąpić do interaktywnego „Świata Rumcajsa“, które mieści się przy Centrum Informacyjnym. Dzieci mogą tu w formie zabawy, za pomocą pomysłowych urządzeń przesuwać na wielkich planszach, albo wprawiać w ruch drewnianymi pokrętłami postacie i w ten sposób zapoznać się z bajkowym rozbójnikiem Rumcajsem, jego żoną Hanką i synkiem Cypiskiem. Ta nowa atrakcja dla dzieci powstała w ramach projektu „Wrota do bajki” i przyznać trzeba, że jest bardzo popularna wśród polskich turystów, zwiedzających miasto Jičín.

 


Zobacz inne miejsca w Czechach

 

 

 


Mapka – informacje

 

 • Ciekawa strona na której można znaleźć wiele cennych informacji dotyczących Jicina – [www.jicin.org/pl]
 • Parking – samochód najlepiej zostawić na parkingu „Parkoviště Na Hrádku” (ok. 300 m od rynku) [https://goo.gl/maps/kgFwQnKjH8x]. Można również zostawić auto przy kościele św.Ignacego z Loyoli (ok. 100 metrów od rynku).
 • Centrum Informacji Turystycznej znajduje się przy placu Valdštejna w centrum miasta [www.kzmj.cz/infocentrum]
 • Zamek Jičín – [www.muzeumhry.cz] godziny otwarcia:
  Styczeń – Luty wtorek – niedziela 10:00-16:00, Marzec wtorek – niedziela 10:00-17:00, Kwiecień – Czerwiec wtorek – niedziela 9:00-17:00, Lipiec – Sierpień poniedziałek – niedziela 9:00-18:00, Wrzesień – Grudzień wtorek – niedziela 9:00-17:00
 • Kościół św. Jakuba – [www.jicin.farnost.cz]
  godziny otwarcia – W lecie otwarte od godz. 7.00-19.00, w zimie od godz. 8.00-17.00.
 • Synagoga – [www.basevijc.webnode.cz] godziny otwarcia:
  Maj sobota – niedziela 9:00-17:00, Czerwiec – Wrzesień poniedziałek – niedziela 9:00-17:00, Październik sobota – niedziela 9:00-17:00. Wstęp płatny
 • Valdická brána – godziny otwarcia:
  Kwiecień – Maj wtorek – piątek 10:00-16:00, sobota – niedziela 10:00-18:00, Czerwiec – Sierpień poniedziałek – niedziela 9:00-18:00, Wrzesień wtorek – piątek 10:00-16:00, sobota – niedziela 10:00-18:00. Wstęp płatny
 • Warsztat szewca Rumcajsa – [www.rumcajsovasevcovna.cz] Godziny otwarcia:
  Kwiecień, maj i wrzesień – wtorek – piątek 10:00-16:00, sobota – niedziela 10:00-18:00, Czerwiec, lipiec i sierpień poniedziałek – niedziela 10:00-18:00. Wstęp płatny.

 

 


 

Zobacz również
Zamek Vranov Panteon

Stara fotografia przedstawiająca Salę Trzech Mocarzy, jeszcze w pełni urządzona. Ruiny Czytaj więcej

Czeski Raj

Idealne miejsce na rodzinny urlop Czeski Raj położony jest w północnej części Republiki Czeskiej, jest Czytaj więcej

Zamek Kost

Herb Kinskich na fasadzie Pałacu Vartemberskim. Zamek Kost jest jednym z Czytaj więcej

Zamek Hrubá Skála

Hrubá Skála to renesansowy zamek a zarazem miasto o takiej samej nazwie położone w północnych Czytaj więcej

Zamek Valdštejn

Czeski zamek Valdštejn leży na zachodnim skraju skalnego miasta Hruboskalský 3 km od miasta Turnov. Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.