Muzeum Śląska

Muzeum Śląska
Share Button

Śląsk na przestrzeni dziejów

Wieża wyciągowa

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego powstała na terenie byłej kopalni Katowice. Tworzą ją zabytkowe budynki pokopalniane, oraz nowe dobudowane budynki umiejscowione nad  powierzchnią ziemi.
Budynek główny zaprojektowany został przez austriacką firmę i zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi. Pomiędzy zabytkowymi budynkami wybudowano przeszklone konstrukcje tzw. świetliki, które mają za zadanie doświetlać muzealne wnętrza. Powiem szczerze ciekawy pomysł i sprawdza się, możliwe jest oglądanie prezentowanych ekspozycji w świetle dziennym, mimo iż znajdują się ponad 13 metrów poniżej poziomu terenu.
Pozostałe budynki znajdujące się na powierzchni tj. szyb „Bartosz”, wieża ciśnień, warsztat mechaniczny, kuźnia oraz łaźnia „Gwarek” czekają na odnowienie. Są to plany na najbliższe lata, nie znalazłem informacji kiedy będą udostępnione do zwiedzania ale widać prace trwają. Znaczna część tych obiektów wykorzystana zostanie na potrzeby wystawiennicze, usługowe i promocyjne związane z dziedzictwem przemysłowym regionu śląskiego.

Nad całością góruje wieża wyciągowa dawnego szybu „Warszawa II”. Dzięki dobudowaniu do niej windy i klatki schodowej możemy z górnej platformy na wysokości około 40 metrów podziwiać panoramę nie tylko muzeum ale i Katowic. Niestety nie dane mi było tego doświadczyć, było zamknięte po sezonie zimowym, może następnym razem kiedy odwiedzę muzeum jak już będą otwarte pozostałe budynki. Po intensywnym zwiedzaniu muzeum zaprasza do restauracji Moodro, znajdującej się na terenie  w byłej maszynowni.

Kolekcja dzieł zasługuje na najwyższe noty. Na pewno jest to muzeum, o którym można powiedzieć, muzeum XXI wieku ze wspaniałą kolekcją malarstwa. Nie tak łatwo znaleźć w Polsce w jednym miejscu obrazy tylu znanych malarzy np. Matejki, Wyspiańskiego, Chełmońskiego, Gierymskiego, Malczewskiego, Radkiewicza, Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Pankiewicza, Witkiewicza i wielu, wielu innych. Zbiory na pierwszym poziomie były ucztą dla oczu, każde dzieło można oglądać z bardzo bliska.
Poziom niżej zaczynamy podróż przez wieki dziejów Śląska. Wnętrza kryją bardzo dużo informacji o historii Śląska, podanej w nowoczesnej multimedialnej formie. Ciekawe inscenizacje, bardzo dużo eksponatów. Dla mojego pokolenia lat 70-80 duża dawka wspomnień z dzieciństwa.

Naprawdę warto się wybrać! Ja spędziłem około trzy godziny. Zanim zaplanujecie wizytę zerknijcie na stronę www, aby sprawdzić podstawowe informacje, ceny biletów, jak dojechać,  godziny otwarcia (jak prawie każde muzeum w poniedziałek nieczynne, wtorek bezpłatny). Nowe muzeum znajduje się na ul. T. Dobrowolskiego 1.

 

strona internetowa Muzeum Ślaska w Katowicach (zobacz)

 

Ciekawostka: W 2012 roku Muzeum Śląskie udostępniło pierwszą stałą trasę zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących. Realizuje również projekty edukacyjne i artystyczne.

 

 


Tablica przy wieży widokowej – krótka historia

 

Katowicka Strefa Kultury

 

Ciekawostka: Główną częścią kompleksu architektonicznego Muzeum Śląskiego stanowi siedmiokondygnacyjny budynek, w którym aż 3 poziomy znajdują się pod ziemią.

 

Wystawy stałe

 

Galeria sztuki polskiej 1800-1945

Adam Myjak „Sen” 1984 r. – Poziom -2

Galeria znajduje się na poziomie – 2 prezentuje znaczną część zbiorów malarstwa polskiego z lat 1800–1945 oraz wybrane eksponaty z Sekcji rzeźby. Jej podstawę stanowią obiekty zgromadzone w zbiorach przedwojennego Muzeum, uzupełnione zakupami dokonywanymi od czasu odtworzenia placówki. Większość obrazów w galerii zalicza się do największych osiągnięć sztuki polskiej. Są to między innymi dzieła Jana Matejki (Portret Józefa Ciechońskiego), Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Chełmońskiego (Powrót z balu), Aleksandra Gierymskiego (Pomarańczarka), Jacka Malczewskiego (Pożegnanie z pracownią), Józefa Pankiewicza (Pejzaż z krzewami), Leona Wyczółkowskiego, Olgi Boznańskiej, Władysława Podkowińskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Autoportret). Obecnie kolekcja malarstwa dawnego w Muzeum Śląskim tworzy ponad 250 obiektów.

Galeria sztuki polskiej po 1945

Galeria znajduje się również na poziomie – 2 została zaprojektowana z myślą o kontynuacji Galerii Malarstwa Polskiego 1800–1945. Najliczniej są udokumentowane lata 80-te oraz początek lat 90-tych ubiegłego stulecia. Zmiany społeczno-polityczne po 1989 roku spowodowały trwające przez kilkanaście lat spowolnienie powiększenia kolekcji, dopiero w latach 2008 – 2012 muzeum pozyskało wiele cennych dzieł pochodzących z lat powojennych, jak i prac powstałych współcześnie. Na ekspozycji zobaczyć można dzieła twórców znanych jak i mniej znanych takich jak; Andrzej Wróblewski, Zdzisław Beksiński, Józef Szajna, Zbigniew Libera, Władysław Hasior i wielu innych.

Galeria plastyki nieprofesjonalnej

Galeria jak i wcześniejsze dwie znajduje się na poziomie – 2 gromadzona jest od 1984 roku. Znajdują się tu prace dokumentujące dorobek twórców związanych ze środowiskiem działającym na śląsku. Można powiedzieć że jest to opowieść o tutejszym życiu z całym pozytywnym i negatywnym bagażem doświadczeń, która jest połączeniem dla śląska trzech istotnych tradycji: Boga, pracy i rodziny. Galeria podzielona jest na trzy ekspozycje „Pod ziemią” znajdziemy tu wszystkie aspekty związane z górnictwem. Przede wszystkim architekturę kopalń, kopalniane chodniki i pracujących pod ziemią górników. Następna to „Na powierzchni” są tu prace związane z domem, rodzina własnym ogródkiem, czy sąsiadami. Twórcy w swych obrazach chcą nam pokazać, że Śląsk nie jest szary, brudny i zdegradowany. Trzecia ekspozycja to „Ponad ziemią w niebo” prace przedstawiają wieże wyciągowe wbijające się w niebo, tęsknoty za bogiem, nawiązują do momentu stworzenia świata. Ostatnia to „Gwarek 58” ta ekspozycja przedstawia prace związane z kopalnią Katowice w której przez wiele lat pracowali. Grupa Gwarek 58 to grono uzdolnionych plastycznie górników pracujących samodzielnie, niektórzy malowali inni rzeźbili w węglu.

 

 

Galerie poziomu – 2

 


Muzeum Śląska Katowice
Muzeum Śląska Katowice
Galeria sztuki polskiej 1800-1945 r.
« 1 z 15 »

 

Ciekawostka: Muzeum Śląskie może pochwalić się zbiorem ponad 118 tys. eksponatów z różnych dziedzin sztuki, a także archeologii, etnografii, historii, fotografii, plastyki nieprofesjonalnej.

 

Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów

Cienie wojny, tragedia górnośląska – Poziom -4

Wystawa znajduje się na poziomie – 4 opowiada o Górnym Śląsku od czasów najdawniejszych do roku 1989. Wchodzimy wejściem dawnej kopalni „Katowice” do symbolicznej przestrzeni kopalni i zaczynamy podróż przez bieg historii. Poznajemy Śląsk i jego zmieniających się władców. Widzimy rozwój miast do których przybywali ludzie mówiący różnymi językami. Zobaczymy Śląsk jak stawał się areną ostrych starć politycznych i religijnych, jak przechodził z rąk do rąk. A wszystko to podzielone tematycznie 1. Wejście do kopalni 2. Najdawniejsze dzieje Śląska 3. Pałac – tradycja i nowoczesność 4. Rozwój przemysłu 5. Rozwój miast 6. Nowoczesna architektura 7. W poszukiwaniu tożsamości 8. Osiedla robotnicze 9. I wojna światowa i jej skutki 10. Plebiscyt 11. III powstanie śląskie 12. Pomiędzy wojnami 13. II wojna światowa 14. Cienie wojny – tragedia górnośląska 15. Czasy komunizmu 16. Skutki rabunkowej gospodarki 17. Czas solidarności 18. Stan wojenny 19. Schyłek PRL-u 20. Strefa kreatywna dla dzieci.

Galeria śląskiej sztuki sakralnej

Galeria znajduje się na poziomie – 4 obejmuje dzieła występujące na terenie Górnego Ślaska w okresie średniowiecza, sztuki nowożytnej, renesansu i baroku. Były one wykonane na specjalne zamówienie do świątyń śląskich. Większość eksponatów to oryginalne wyposażenie dziś już nieistniejących drewnianych kościołów. Galeria obejmuje cztery wydzielone strefy w których zobaczymy obiekty sakralne od gotyku po sztukę nowożytną. 1. Wizerunki św. Barbary 2a. Sztuka gotycka – przedstawienia maryjne 2b. Sztuka gotycka – najstarsze dzieła 2c. Sztuka gotycka – fragmenty wystroju świątyń 3. Sztuka nowożytna 4. Prezentacje multimedialne.

Laboratorium przestrzeni teatralnych – przeszłość w teraźniejszości

Kolejna wystawa która znajduje się na poziomie – 4, prezentuje najbardziej znaczące dokonania teatru europejskiego, począwszy od jego antycznych korzeni, aż po scenę współczesną. Zachęca widzów do aktywnego uczestnictwa w wystawie. Na ponad 800 metrach kwadratowych ekspozycji znalazły się dzieła największych scenografów w powojennej historii polskiego teatru. I tutaj również jak na poprzedniej wystawie wszystko podzielone na poszczególne działy. 1. Antyczna Grecja i Rzym 2. Średniowiecze 3. Renesans 4. Barok 5. Instalacja interaktywna I 6. Romantyzm 7. Instalacja interaktywna II 8. Wielka Reforma 9. Awangarda 10. Strefa kreatywna 11. Teatr malarzy.

 

Galerie poziomu – 4

 

 

Muzeum Śląska Katowice
Muzeum Śląska Katowice
Najdawniejsze dzieje Śląska
« 1 z 16 »

 


Ciekawostki i tradycje śląskie

 

Zupa wodzionka

Tyta – Na Śląsku, pierwszy dzień w szkole, od ponad 100 lat, kojarzy się z tytą wypełnioną słodyczami. Ta słodka tradycja wywodzi się z Niemiec i sięga XIX wieku. Zwana też rogiem obfitości miała osłodzić pierwszoklasiście trudny moment wejścia w nowe środowisko i rozpoczęcie nauki. Tytę zabiera uczeń ze sobą na rozpoczęcie roku szkolnego, ale otwiera ją dopiero po powrocie ze szkoły.

Wodzionka – to zupa podawana w dni postne lub wtedy, gdy domowa spiżarnia świeci pustkami. Prawdopodobnie przez kompletny brak walorów smakowych, nieco mniej znaną niż kluski śląskie, śląska modra kapusta, rolada czy moczka. Składniki wodzionki to: czerstwy chleb, wrzątek, trochę masła, soli i czosnku. Smakuje dokładnie tak szaro, jak lista składników, ale podobno jest wspaniałym lekarstwem na przeziębienie.

Śląska gra liczbowa Karolinka – uruchomiono ją w 1956 roku, była dla Ślązaków tym, czym dla mieszkańców innych regionów Totolotek. Pomysłodawcą bardzo popularnej w PRL-u „Karolinki” był legendarny wojewoda śląski Jerzy Ziętek. Zwycięzca głównej wygranej oprócz pieniędzy dostawał również nagrodę – działkę budowlaną w atrakcyjnym miejscu i przydział na materiały budowlane, dzięki którym mógł wybudować na niej dom. Zasady losowania przewidywały wybór pięciu szczęsliwych liczb spośród 90. Dzięki temu wojewoda śląski wybudował międzyinnymi Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, oraz słynną halę Spodka. Karolinka nie wytrzymała rywalizacji z Toto-Lotkiem i w roku 1990 została zlikwidowana.

Most cudów w Mysłowicach – „Cud” związany z tym mostem polega na tym, że z jednej strony wjeżdża się na niego „na rowerze”, a z drugiej „sjyżdżo sie na kole”. Aby wyjaśnić o co chodzi trzeba powiedzieć, że Ślązacy, podobnie jak Czesi, jeżdżą na „kole”, a nie „na rowerze”

Śląski „kołocz” – przyszła para młoda rozdaje rodzinie, znajomym i sąsiadom, którzy nie będą obecni na weselu „kołocz”, czyli sernik, makowiec i jabłecznik na cieśnie drożdżowym. Ciasto jest zawsze ozdobnie zapakowane i dołączony jest do niego bilecik, na którym widnieją wierszyki typu: „Aby nasi goście w pamięci nas mieli, młoda para od serca kołoczem się dzieli”

 


 

Zobacz również
Zamek Suski

Sucha Beskidzka (do 1965 roku Sucha) to miasto w południowo-zachodniej części województwa małopolskiego, w powiecie Czytaj więcej

Ruiny Zamku Pieniny

  Ruiny Zamku Pienińskiego położone są nieopodal miejscowości Krościenko nad Dunajcem, wysoko w Pieninach, w Czytaj więcej

Zamek w Gliwicach

Makieta przedstawia Gliwice w XVII wieku. Gliwice to miasto leżące w Czytaj więcej

Zamek w Oświęcimiu

Oświęcim to miasto w województwie małopolskim. Leży nad rzeką Sołą w centrum Kotliny Oświęcimskiej, między Czytaj więcej

Pałac w Sławikowie

Sławików to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik. Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.