Palmiarnia – Gliwice

Palmiarnia – Gliwice
Share Button

Spotkaj 5 światów w jednym miejscu

Taki napis wita nas przeglądając folder gliwickiej palmiarni. I tak naprawdę jest. Zobaczymy faunę i florę z niemal wszystkich stref klimatycznych świata. Można spotkać przedstawicieli wielu gatunków ptaków, gadów, ssaków oraz ryb, a wszystko to podzielone jest na 5 pawilonów tematycznych takich jak: pawilon roślin użytkowych, pawilon tropiku, pawilon historyczny, pawilon sukulentów i pawilon akwarystyczny.
Obecna Palmiarnia nie przypomina już dawnej. Nowoczesna budowla o konstrukcji kratowej, jest ciekawym obiektem architektonicznym. Podczas zwiedzania możliwe jest wynajęcie przewodnika, lub „podpięcie” się pod jakąś grupę, w której jest przewodnik. W przystępny sposób omawiają każdy z pawilonów oraz odpowiadają na pytania zwiedzających. Wizyta w palmiarni trwa około 1.5 godz. Przed zaplanowaniem wycieczki warto odwiedzić stronę www, aby sprawdzić bieżące informacje, oraz godziny otwarcia (w poniedziałek nieczynne). Szczególnie polecam wycieczkę z dziećmi w ciekawy sposób można przekazać wiedzę o naturalnym środowisku.

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie (zobacz)

 

Ciekawostka: W palmiarni zgromadzone są ponad 160-letnie palmy (feniks kanaryjski). To jedne z najstarszych palm tego gatunku w Polsce. Ich historia sięga roku 1924 zostały przywiezione na wystawę botaniczną.

 

 


Historia

 

 

Pierwsze szklarnie powstały w 1880 roku podczas kształtowania się parku miejskiego. Rozwój palmiarni rozpoczął się dopiero w 1924 roku, gdy zorganizowano wielką wystawę roślin egzotycznych. Wśród nich prezentowano kolekcję palm. Gwałtowny rozwój roślin wymusił powiększenie. W 1935 r. wybudowano szklarnię o wysokości 12 metrów, która stała się głównym pawilonem. Powiększono również kaktusiarnie i dobudowano akwaria. W styczniu 1945 r. obiekt został doszczętnie zniszczony. Panujący mróz wyniszczył prawie całą kolekcję roślin, dwa lata później dzięki wysiłkowi i poświęceniu ówczesnych pracowników, palmiarnia ponownie została otwarta. W latach 70 ubiegłego wieku kolekcja roślin liczyła 8 tys. sztuk. W 1985 r. pogarszający się stan techniczny i wzrost zagrożenia, wymusił decyzje o zamknięciu. Postanowiono zmodernizować wszystkie szklarnie przy jednoczesnym zachowaniu roślin. Wzniesiono też nowy pawilon o wysokości 20 metrów, w którym rosną palmy obecne od 1924 roku. W roku 2013 do użytku oddano dwa nowe pawilony, z ekspozycją akwarystyki słodkowodnej.

 


Pawilony – roślin użytkowych, tropików, historyczny

 

Pawilon roślin użytkowych – jest to pierwszy ze światów palmiarni w Gliwicach. Zgromadzono tutaj gatunki, gdzie królują rośliny użytkowe z których korzysta człowiek tj. kardamon, bananowiec, goździk, pieprz, kawa, laur, figa, drzewo kiełbasiane. Warto odwiedzić ten pawilon kilka razy w roku, by obserwować zachodzące w nim zmiany. Warto też wytężyć słuch ponieważ jest on siedliskiem kliku gatunków egzotycznych ptaków.

Pawilon tropików – w strefie tropikalnej w której występują w stanie naturalnym, panują warunki atmosferyczne niemal identyczne przez cały rok. Podobnie jest w tym pawilonie, rośliny nie przechodzą okresu spoczynku. Temperatura nie spada poniżej 18 stopni C. Obecne tu rośliny tworzą tzw. „Piętra” to charakterystyczna cecha dla deszczowego lasu tropikalnego. Nieodłącznym elementem tego pawilonu, jest kaskada i oczko wodne w którym pływają piranie.

Pawilon historyczny – to największy i zarazem najwyższy pawilon w całej palmiarni. Jego wysokość to ponad 20 metrów a powierzchnia 900 m2. Zgromadzono tutaj najstarsze w całej palmiarni rośliny. Powodem do dumy są ponad 160-letnie palmy, prawdopodobnie najstarsze w Polsce. Trasa zwiedzania przypomina literę „z”. Na całej długości można znaleźć szereg ławek wkomponowanych w zieleń, oraz specjalnie zaprojektowaną altankę w której można odpocząć.

 


Palmiarnia Gliwice
Palmiarnia Gliwice
Przed budynkiem
« 1 z 22 »

 

 


Pawilon sukulentów (kaktusy)

 

Jest czwartym w kolejności pawilonem do zwiedzania. Utrzymana jest niska wilgotność powietrza i podłoża. Zgromadzonym roślinom to nie przeszkadza, ponieważ wszystkie maja wspólną cechę – zdolność do gromadzenia i magazynowania wody. Prezentowana tutaj rodzina kaktusów liczy około 2 tys. sztuk, niektóre osiągają wysokość nawet 8 metrów. Znaleźć można również rośliny liściaste, dla których liście są cennym magazynem wody. Wśród nich są np. agawy czy aloesy. Polecam cenna lekcja botaniki.

 

 

Ciekawostka: W pawilonie sukulentów zobaczyć można ciekawy okaz kaktusa nazywany ” fotelem teściowej”. Jest to duży o kulistym kształcie osiągającym metr wysokości 40-80 cm średnicy.

 

Palmiarnia Gliwice
Palmiarnia Gliwice
Kaktus - fotel teściowej
« 1 z 16 »

 


Pawilon akwarystyczny

 

Mój ulubiony jest nawiązaniem do historii palmiarni, ale w nowoczesnym wydaniu. Posiada 4 zbiorniki które tworzą jedną z największych ekspozycji wód słodkowodnych w kraju.
– Pierwszy zbiornik to rzeka Polska prezentuje środowisko polskiej rzeki, w którym żyją nasze rodzime gatunki ryb. W zbiorniku oprócz drapieżników takich jak okoń, czy pstrąg można zobaczyć ryby roślinożerne.
– Drugi zbiornik Tanganika to podróż do Afryki. Tanganika to najdłuższe jezioro świata i najgłębsze czarnego lądu. Większość ryb zamieszkujących w tych wodach, to okazy które nie występują nigdzie indziej w naturalnym środowisku. I takie też można zobaczyć w tym akwarium.
– Trzeci zbiornik to środowisko wód Azji południowo-wschodniej, w którym zobaczyć możemy wiele gatunków ryb w jednym miejscu, oraz bujną roślinność która zaskakuje kolorystyką i kształtem. Akwarium ma pojemność 10 tys. litrów.
– Czwarty i ostatni zbiornik to największe akwarium 60 tys. litrów. Zobaczymy fragment lasu amazońskiego w porze deszczowej. Atrakcją tego akwarium jest największa ryba słodkowodna arapaima, która w swoim naturalnym środowisku osiąga 3 metry długości. Zobaczyć również można innych przedstawicieli swoich gatunków np. piranie paku, pięknie ubarwionego ziemiojada, płaszczki, oraz inne ryby słodkowodne.

 

 

Ciekawostka: Pawilon akwarystyczny to 4 zbiorniki, które tworzą jedną z największych ekspozycji wod słodkowodnych w kraju.

 

 


Palmiarnia Gliwice
Palmiarnia Gliwice
« 1 z 17 »

 


 

Zobacz również
Zamek w Gliwicach

Makieta przedstawia Gliwice w XVII wieku. Gliwice to miasto leżące w Czytaj więcej

Ogrody Kapias

Ogrody Kapias to obiekt zlokalizowany w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim przyciągający osoby doceniające piękno roślin. Czytaj więcej

Zamek w Rybniku

Rybnik to miasto stare, sięgające swoimi początkami średniowiecza. Obecnie pod względem liczby mieszkańców zajmuje 25 Czytaj więcej

Rudy

Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowo-Parkowy w Rudach Miejscowość Rudy to niewielka wieś położona w centrum Parku Krajobrazowego Czytaj więcej

Zamek w Będzinie

Będzin jest miastem położonym nad rzeką Czarną Przemszą, w północno-wschodniej części województwa śląskiego, w Zagłębiu Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza..