Ogrody Kapias

Ogrody Kapias
Share Button

Ogrody Kapias to obiekt zlokalizowany w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim przyciągający osoby doceniające piękno roślin. Ogród zaczął powstawać w 1979 roku kiedy to jego właściciel Bronisław Kapias rozpoczął tworzenie tu zielonych zakątków. Najstarsza część ogrodu nazwana została Starymi Ogrodami. W 2008 roku na powierzchni 4 ha. w sąsiedztwie wcześniej wspomnianych starych ogrodów rozpoczęły się prace nad budową nowych ogrodów. Z biegiem czasu do ogrodu została wprowadzana architektura ogrodowa, dzięki czemu zaczęły kształtować się zielone zakątki, w których w chwili obecnej znajdują się liczne ławeczki, altanki oraz zaciszne i zacienione kąciki będące idealnymi miejscem do odpoczynku.
Dziś całe gospodarstwo ogrodnicze ma formę edukacyjno – rekreacyjną. W ogrodach można spędzić cały dzień, jest naprawdę co robić. Każde z wnętrz opowiada inną historię, są również inspiracją dla wielu ogrodników, jeśli wam coś wpadnie w oko w centrum ogrodniczym, które znajduje się tuż obok wszystko można dostać, wystarczy spisać nazwę z tabliczki którą mamy przy każdej roślinie .
Ogrody podzielone są na poszczególne działy tematyczne, których tu nie będę opisywał, zainteresowanych odsyłam na stronę ogrodów (link poniżej) każdy dział jest tam szczegółowo opisany. Można też pobrać sobie plan ogrodów aby podczas zwiedzania nic nie ominąć.
Jest to jeden z najciekawszych ogrodów publicznych na południu kraju udostępniony do zwiedzania praktycznie przez cały rok za darmo. Bardzo gorąco polecamy super miejsce na rodzinny wypad.

 

  Więcej informacji na oficjalnej stronie (zobacz)

 

 

Ciekawostka: Większość roślin które znajdują się w ogrodach można nabyć w miejscowym centrum ogrodniczym.

 


 


Goczałkowice Zdrój - Ogrody Kapias
Goczałkowice Zdrój - Ogrody Kapias
« 1 z 52 »

 


Tematyczne strefy

 

Stare Ogrody
Altana kryta strzechą, altana z bluszczem, altana z drzew, ogród japoński, pokój w ogrodzie, staw naturalny, studnia, sucha rzeka, wapienny skalniak, zakątek górski, zakątek leśny, zaułek holenderski, zaułek romantyczny, zaułek z fontanną.

Plan starych ogrodów

Nowe Ogrody
Aleja lipowa, cieniste wzgórze, fontanny, igloo, labirynt, liściasta górka, ogród angielski, ogród Cisza, ogród Jesień, ogród lato, ogród skandynawski, ogród w barwach narodowych, ogród wiejski, ogród romantyczny, ogród zachodzące słońce, ogród zima, skalniak, staw z altaną, ściana powojników, tarasy widokowe, wąwóz wiosna, wrzosowisko pierwsze, drugie, zacieniona ścieżka, zaułek śródziemnomorski, patio włoskie, tajemniczy ogród.

Plan nowych ogrodów

 

 

Ciekawostka: Podczas zwiedzania na tabliczkach z nazwą zakątku znajdują się niewielkie naklejki z kodami QR. Po pobraniu na urządzenie mobilne połączone z internetem można przejść na stronę z opisem zakątka.

 


Sukulenty w ogrodzie

 

Ogrody Kapias - Kaktusy
Ogrody Kapias - Kaktusy
« 1 z 21 »

 


Informacje praktyczne

 

Goczałkowice Zdrój leżą na szlaku rowerowym. Przy wejściu do Nowych Ogrodów, obok Restauracji KAPIAS znajduje się kolisty placyk wysypany żwirkiem i otoczony żywopłotem. Jest to miejsce gdzie można zostawić swój rower i udać się na zwiedzanie Ogrodów. Ponieważ właściciele proszą o nie wprowadzanie rowerów na teren Ogrodów.
To samo dotyczy zwierząt wiele osób zabiera zwierzątka ze sobą w trasę, w związku z tym iż obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania zwierząt przygotowane są specjalne kojce znajdują się przed Centrum Ogrodniczym (proszę zabrać kłódkę z Restauracji KAPIAS).
W Ogrodach Pokazowych na tabliczkach z nazwą zakątku znajdują się niewielkie naklejki z kodami QR. Za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym połączonym z internetem można zeskanować kod i błyskawicznie przejść na stronę z opisem zakątka, w którym się znajdujecie.
Ogrody czynne są od 7 stycznia do 23 grudnia każdego dnia od 8:00 do 19:00 (jesienią do zmroku), a w niedziele od 10:00 do 19:00 (jesienią do zmroku).

 


 

Zobacz również
Zameczek Promnice

Zameczek Myśliwski w Promnicach został zbudowany w latach 1760-1766 przez Jana Adama Promnica. Malowniczo położony Czytaj więcej

Stajnie zamku Pszczyna

Pałac w Pszczynie, podobnie jak inne siedziby szlachty w dawnych czasach, musiał posiadać bogate zaplecze, Czytaj więcej

Muzeum Prasy Śląskiej

Muzeum Prasy Śląskiej to jedyne tego typu muzeum w Polsce. Mieści się u wylotu ulicy Czytaj więcej

Rynek w Pszczynie

Zabytkowe Obiekty Starówki. Będąc w Pszczynie koniecznie trzeba zwiedzić XVIII-wieczną starówkę, która zachowała swój tradycyjny, Czytaj więcej

Muzeum Militarne

Budynek w którym w tej chwili mieści się Muzeum Militarnych Dziejów Śląska wzniesiony został na Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza..