Bułgaria – ogrody w Balcziku

Bułgaria – ogrody w Balcziku
Share Button

Pałac Królowej Marii

Pałac Królowej Marii i Ogrody w Bałcziku

Bałczik to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast wybrzeża Morza Czarnego. Położone jest 45 km od Warny. Nie brakuje tu takich atrakcji jak rzymskie ruiny, stare cerkwie i meczety. Jednak największa atrakcja Bałcziku jest pałac Królowej Marii, zwany Cichym Gniazdem, oraz ogród botaniczny, stworzony przez szwajcarskiego specjalistę. Jest to największy i najbardziej różnorodny ogród botaniczny na Bałkanach i drugi co do wielkości zbiór kaktusów po Monako w Europie. Ma ponad 250 różnych gatunków. Rośnie tu ponad 3000 roślin jest to dowód na to, że klimat w tej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego nadaje się nie tylko dla flory śródziemnomorskiej roślinności, ale także dla rzadkich gatunków roślin z całego świata. Wśród zaprojektowanych ogrodów jest też ogród różany.
Park został włączony jako część bazy dydaktycznej Uniwersytetu w Sofii. Kompleks przyjmuje ponad pół miliona turystów rocznie. Polecam wszystkim miłośnikom kaktusów. Miejsce bardzo ciekawe zarówno dla pasjonatów historii jak i pięknych widoków. Powinno się znaleźć na liście każdego przybywającego turysty do Bułgarii.
Kompleks jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok, codziennie od 08.30 do 18.00. Najlepszy czas na wizytę jest od maja do października. Przed wybraniem się na wycieczkę warto sprawdzić stronie internetową ogrodu, jest tam opcja wirtualnego zwiedzania (lub zobacz poniżej), oraz mnóstwo praktycznych porad, przydatnych informacji, czy aktualności.

Więcej informacji na oficjalnej stronie (zobacz)

 

 

Ciekawostka: Miejscowe legendy głoszą jakoby królowa Maria przyjeżdżała do swojego „Cichego Gniazda” by spotykać się ze swym tajemniczym tureckim kochankiem.

 


Galeria

 


Bułgaria - Pałac Królowej Marii i Ogrody w Bałcziku
Bułgaria - Pałac Królowej Marii i Ogrody w Bałcziku
« 1 z 33 »

 

 

Ciekawostka: Ogród botaniczny w Bałcziku to największy ogród botaniczny na Bałkanach i drugi pod względem wielkości obiekt tego typu w Europie. Rośnie w nim ponad 3500 gatunków roślin: kwiatów, drzew, krzewów i mchów.

 


Wirtualna podróż

 


 

 


 

Zobacz również
Ogród Majorelle

Alejki ogrodu Jardin Majorelle w Marakeszu jest jednym z najczęściej odwiedzanych Czytaj więcej

Czeski Raj

Idealne miejsce na rodzinny urlop Czeski Raj położony jest w północnej części Republiki Czeskiej, jest Czytaj więcej

Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) leży w najbardziej na północ wysuniętej części Czech, w pobliżu granicy Czytaj więcej

Madera – tropikalny ogród w Monte

Jardin Tropical Monte Palace Ogród tropikalny znajduje się w posiadłości należącej do Fundacji Joe Berrardo. Czytaj więcej

Madera -botaniczny ogród w Funchal

Jednym z głównych powodów, dla którego tak wiele osób odwiedza Maderę jest jej roślinność. Dlatego Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.