Ogród Majorelle

Ogród Majorelle
Share Button

Alejki ogrodu

Jardin Majorelle w Marakeszu jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Maroku. Został stworzony przez francuskiego malarza Jacques Majorelle w latach 1920-30 i został udostępniony do zwiedzania w roku 1947. Jest to ogród botaniczny z wieloma pięknymi gatunkami roślin oraz artystycznie zaprojektowanymi alejkami, fontannami i niesamowitym domem w kolorze niebieskim z żółtymi okiennicami. Od 2011 roku na parterze willi w pracowni Jacques Majorelle znajduje się Muzeum Berberów, gdzie zobaczyć można szeroki asortyment biżuterii, broni, wyrobów skórzanych, koszykarstwa i tkanych materiałów włókienniczych. W muzeum nie zabrakło również fotografii, filmów, nagrań audio z muzyką, która przenosi nas w świat Berberów. Miłośnicy kaktusów będą zachwyceni. Jacques Majorelle był szczególnie zainteresowany kaktusami. Z szacunku dla tej pasji, Yves Saint Laurent i Pierre Bergé (drudzy właściciele ogrodu) nadal rozwijali kolekcję, która obecnie obejmuje znaczna część ogrodu. Niektórych okazy zostały przywiezione z regionów południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. W ogrodzie przebywają także ptaki.
Od roku 1980, właścicielem ogrodu był francuski projektant mody Yves Sain Laurent. Yves zmarł w 2008 roku i, zgodnie z życzeniem, jego prochy zostały rozsypane na terenie ogrodu. Ogród mieści się daleko od zgiełku miasta, jest osłonięty wysokim glinianym murem . Jeśli będziecie w Marakeszu polecam jest to bardzo piękne miejsce, które powinno znaleźć się na liście każdego turysty odwiedzającego Marrakesz.
Otwarte jest codziennie przez cały rok: od 1 października do 30 kwietnia od 8.00 – 17.30 od 1 maja do 30 września w godzinach 8.00 – 18.00 w miesiącu Ramadan od 9.00 – 17.00. Wstęp do ogrodu jest płatny, cenę najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie www.

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie (zobacz)

 

 

Ciekawostka: W 1937 roku Jacques Majorelle stworzył farbę bleu Majorelle, tzw. błękit kobaltowy. Na ten kolor pomalowano ściany willi, oraz różne przedmioty w całym ogrodzie.

 


 


Maroko
Maroko
Willa pracowni Jacques Majorelle.
« 1 z 18 »

 

 


Historia i życie założyciela ogrodu

 

Pomnik Yves Saint Laurent – kolejny właściciel ogrodu. Po śmierci pochowany w ogrodzie Majorelle.

 

Jacques Majorelle urodził się w 1886 roku we Francji, syn słynnego projektanta mebli. Dorastał w świecie artystów, wśród rysowników, projektantów mebli. Majorelle żywił przez całe życie miłość do fauny i flory. Po trzech latach studiów architektonicznych, przeprowadzonych zresztą zgodnie z życzeniem ojca, Majorelle postanowił poświęcić swoje życie dla swojej pierwotnej pasji, malowaniu. Jednak w 1910 roku wyjeżdża do Egiptu gdzie przebywa prawie cztery lata zafascynowany światem kultury islamu. W 1917 roku zostaje zwolniony ze służby wojskowej, ze wględu na stan zdrowia. Wyjeżdża do Maroka na zaproszenie jednego z bliskich przyjaciół ojca. Z wilgotnego klimatu Casablanki przenosi się do Marakeszu, który od razu go urzekł. Masto wcześniej było bazą dla jego licznych podróży po Afryce, zanim przeniósł się tam na stałe. Z żoną Andrée Longueville, którą poślubił w 1919 roku najpierw mieszkała w małym domku w medynie, niedaleko od placu Jemaa el Fna, a następnie w pałacu Pasha Ben Daoud. Bardzo dużo malował, przeważnie sceny uliczne miasta Marakesz i portrety. W latach 1919 – 1930, Jacques Majorelle ukończone osiem długich wypraw na południe Maroka, które dostarczył mu tematów do malowania. Po kilku latach malowania sceny z życia wsi i targowisk W 1922 roku opublikował pamiętnik podróży.
W 1923 roku Jacques Majorelle kupuje działkę w Marakeszu, na skraju gaju palmowego i zakłada na niej ogród. Zatrudnia też znanego architekta którego prosi o zbudowanie willi w stylu mauretańskim z elementami Art Déco. Późnej artysta dokupuje okoliczne działki i powiększa ogród do 4 hektarów. W 1924 roku buduje dom i zakłada w nim pracownię malarską, a sam wprowadza się na piętro willi, gdzie spędzał większość swojego czasu.
Przyszedł czas w jego życiu aby w pełni powrócić do miłości z przed kilku lat – do przyrody. Wokół jego domu, Jacques Majorelle z zapalonym amatorem botaniki, tworzy bujny ogród, który staje się jego najbardziej olśniewającym dziełem. Przez prawie czterdzieści lat, wzbogaca go o nowe odmiany roślin ze wszystkich pięciu kontynentów. Każdy gatunek kaktusów, czy egzotycznych roślin i drzew zostały tak umieszczone aby w sposób precyzyjny grał z efektami światła i cienia w tym ogrodzie. Wpada na pomysł pomalowania ścian willi na kolor niebieski, w świecie malarzy ta odmiana koloru niebieskiego znana jest pod nazwą „kolor Majorelle”.
W 1947 roku kosztowne utrzymanie zmusza artystę, aby otworzyć ogród do publicznej wiadomośc i pobierać opłatę za wstęp. W 1955 roku, traci nogę po wypadku samochodowym. Rozwodzi się w 1956 roku i żeni ponownie w 1961 roku . Na skutek złamania kości udowej i problemów ze zdrowiem, w poszukiwaniu leczenia wyjeżdża do Paryża, gdzie umiera w roku 1962 z dala od swojego ukochanego ogrodu, pozostawiając go w całkowitej rozsypce. Pochowany jest we Francji w miejscowości Nancy, obok swego ojca.
Jardin Majorelle w 1966 przyszedł na własność projektantów mody i partnerów Yves Saint Laurent i Pierre Berge podczas swojej pierwszej wizyty w Marakeszu. Ale to już inna historia.

 

 

Ciekawostka: Ogród został zaprojektowany założony w latach 20-tych XX wieku przez artystę malarza i projektanta Jacques Majorelle. Na powierzchni 1 hektara rośnie około 300 gatunków roślin.

 


Mapka dla odwiedzających ogród

 

Kliknij na mapkę zostaniesz przeniesiony do opisu.

 


Mapka miasta

 

 


 

Zobacz również
Ogrody Kapias

Ogrody Kapias to obiekt zlokalizowany w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim przyciągający osoby doceniające piękno roślin. Czytaj więcej

Czeska Szwajcaria

Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) leży w najbardziej na północ wysuniętej części Czech, w pobliżu granicy Czytaj więcej

Czeski Raj

Idealne miejsce na rodzinny urlop Czeski Raj położony jest w północnej części Republiki Czeskiej, jest Czytaj więcej

Szlaki Ustronia

Na szczycie Czantorii Beskid Śląski to najbardziej na zachód wysunięta część Czytaj więcej

Dzikie Bieszczady

Bieszczadzkie Połoniny Nie ma najmniejszego sensu opisywać bieszczadzkich szlaków, ścieżek przyrodniczo-historycznych czy tras wycieczkowych, już Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona używa wtyczki Akismet do redukcji spamu. Polityka prywatności dla odwiedzających stronę. Dowiedz się, jak przetwarzane są dane komentarza.